Svjetska banka prognozira dužničku krizu za pojedine zemlje: Crni scenario daleko od Srpske

Milijana Latinović
Svjetska banka prognozira dužničku krizu za pojedine zemlje: Crni scenario daleko od Srpske

BANjALUKA - Pandemija virusa korona mogla bi, prema najavama iz Svjetske banke, da izazove dužničku krizu u nekim zemljama i gurne stotinu miliona ljudi u ekstremno siromaštvo, a nadležni u Srpskoj i ekonomisti smatraju da je takav crni scenario daleko od nas.

Predsjednik Svjetske banke Dejvid Malpas upozorio je da je evidentno da neke zemlje ne mogu da vrate dug koji su uzele.

- Zato moramo da smanjimo nivo duga. To može da se nazove opraštanje ili otpis duga - naveo je Malpas za njemački list “Handelsblat”.

On je napomenuo da je važno da se dug smanji restrukturiranjem i podsjetio da su slične inicijative preduzimane i ranije u krizama.

U Ministarstvu finansija RS navode za “Glas Srpske” da su očekivane izjave iz Svjetske banke kojima pozivaju kreditore da pomognu zemljama čije su ekonomije pretrpjele najteže posljedice, s obzirom na to da je korona imala negativan uticaj na sve zemlje svijeta.

- Mi smo mala ekonomija, koja je ipak uspjela da održi nivo proizvodnje, iskoristi prednosti, prije svega u poljoprivredi, te kombinacijom brzih i pravovremenih mjera spriječi dalji privredni pad - naveli su u resornom ministarstvu.

Istakli su da je budžet Srpske lani bio u suficitu više od 70 miliona KM, te da je sada zbog pandemije rebalansom planiran pad prihoda koji će biti do 200 miliona maraka.

- Jedan od pozitivnih primjera je porast direktnih poreza koji je u septembru veći za 11 odsto u odnosu na avgust. Planirano zaduženje RS za 2021. godinu iznosi 733 miliona KM, a otplata kredita 530 miliona KM, a za 2022. godinu zaduženje 651 milion KM, a otplata kredita 533 miliona KM - naveli su u ministarstvu. Dodali su da zbog situacije moraju biti obezbijeđena sredstva kako bi u Republici bila sačuvana javna potrošnja i zaustavljen pad BDP-a, ali Srpska i sa planiranim zaduženjima neće preći zakonsku granicu od 60 odsto bruto domaćeg proizvoda.

- Na kraju juna ukupan dug Srpske koji podliježe zakonskom ograničenju iznosi 5,8 milijardi maraka, odnosno 53,24 odsto BDP-a, dok javni dug koji podliježe zakonskom ograničenju iznosi 4,6 milijardi KM, odnosno 42,81 odsto BDP-a - istakli su u Ministarstvu finansija.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT Saša Grabovac rekao je za “Glas Srpske” da  pandemija diriguje situaciju u cijelom svijetu.

- Prije “kovida 19” Srpska nije bila prezadužena, tako da je postojao fiskalni kapacitet za zaduženje i za sada ne postoji kataklizmični scenario - rekao je Grabovac naglasivši da će oporavak ekonomije zavisiti i od situacije u zemljama okruženja sa kojima imamo visok nivo spoljnotrgovinske razmjene.

Poziv na oprez

Direktor Privredne komore RS Pero Ćorić kaže da ovakve prognoze iz Svjetske banke pozivaju na oprez u svim segmentima.

- Godinama bilježimo spoljnotrgovinski deficit, a uvozimo uglavnom robu široke potrošnje. Bilo bi bolje da u uvozu prednjači repromaterijal jer bi to bio znak da ćemo neke proizvode napraviti i izvesti - kazao je Ćorić i podsjetio da je Srpska za devet mjeseci imala značajan pad izvoza i uvoza, s tim što je pad plasmana domaće robe bio daleko veći.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana