Srpska raspolaže sa 750 miliona tona uglja

N. Vranković
Srpska raspolaže sa 750 miliona tona uglja

BANjA LUKA - Republika Srpska raspolaže sa oko 750 miliona tona rezervi uglja, izjavio je pomoćnik ministra za rudarstvo i geologiju Republike Srpske Borislav Adamović.

- Ležišta lignita u Gacku su 404 miliona tona, mrkog uglja u Ugljeviku oko 285 miliona tona, u Stanarima ležišta lignita procijenjena su na oko 110 miliona tona, a mrkog uglja u Miljevini oko 22 miliona tona - istakao je Adamović.

Prema sadašnjim podacima, dodao je, rudnici uglja mogu da rade još više od 30 godina.

- Kada je riječ o nafti i gasu, RS raspolaže sa dva perspektivna područja u pogledu pronalaženja ekonomski interesantnih ležišta a to su područja Posavine i Istočne Hercegovine - naveo je Adamović.

Geotermalnu energiju predstavljaju tople i vrele vode koje se za sada uglavnom koriste za potrebe banja, naglasio je Adamović i dodao da se veliki potencijal ovog energenta očekuje na području Posavine. Međutim, to zahtijeva značajna ulaganja u istraživanje.

- Republika Srpska raspolaže sa energetskim, metaličnim i nemetaličnim mineralnim sirovinama. Energetske sirovine predstavljene su mrkim ugljem koga čine ležišta u eksploataciji, “Ugljevik” i “Miljevina” te ležišta koja su zbog nepovoljnih eksploatacionih i tržišnih uslova napuštena kao što su Teslić, Mesići, Kotor Varoš, Ramići i drugi - istakao je Adamović.

On je dodao da se lignit vadi iz dva rudnika i to “Gacko” i “Stanari”.

- Najveća ležišta željeza nalaze se na području Ljubije, ležišta boksita na potezu Vlasenica - Milići – Srebrenica, te manja na području Mrkonjić Grada i Istočne Hercegovine - rekao je Adamović.

Rudom olova i cinka, rekao je, obiluju ležišta “Sase” Srebrenica.

- Generalno posmatrajući, može se reći da smo relativno siromašna zemlja kao i da ne raspolažemo velikim ležištima svjetskog značaja - istakao je Borislav Adamović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana