Srbija “leži” na oko 50 milijardi dolara u nalazištima zlata

Agencije
Srbija “leži” na oko 50 milijardi dolara u nalazištima zlata

BEOGRAD - Srbija “leži” na oko 50 milijardi dolara u nalazištima zlata, koga najviše ima u istočnom dijelu zemlje, gdje se već duže vrijeme nekoliko svjetskih kompanija bavi istraživanjem te rude, prenose agencije.

Prema riječima stručnjaka za rudarstvo, u Srbiji zlata ima kod Bora, Zaječara, ali i u okolini Raške i Medveđe.

Četiri svjetske kompanije i jedna domaća trenutno se bave istraživanjem.
U firmi “Farmakomu” su prilikom analize kvaliteta rude u rudniku Lece kod Medveđe otkrili veliku zlatnu žicu, ali, ipak, prednjači istočna Srbija, jer tamo koncesije imaju “Orogen gold” u Deli Jovanu, kanadska firma”Avala risorz”, na Jasikovu i kompanija “Si” u Boru i Zaječaru.
Istraživanje nalazišta zlata jednako je atraktivno kao i potraga za jadaritom, srebrom, olovom i cinkom, a vrijednost ležišta na području istočne Srbije premašuje 50 milijardi dolara.
Kanadska firma “Avala risorsiz” nedavno je objavila da je pronašla zlato u bušotini na Jasikovu, na Crnom vrhu, a riječ je o ležištu od oko 240.000 tona rude, u kojem ima oko 4,4 odsto bakra, čak 14 grama po toni zlata i gotovo 100 grama po toni srebra. Ova firma ima koncesiju za Čoka kurugu i 12 lokacija na zapadnim obroncima ove planine.
Oko Negotina na planini Deli Jovan istraživanja obavlja kompanija “Orogon gold”, koja bi, ukoliko dođe do značajnih nalazišta u Srbiji, mogla da otvori i rudnik.

Kompanija “Balkan eksplorejšen” traži zlato i obojene metale u okolini Bora, Zaječara i u okolini Raške, dok je domaća firma “Farmakom” iz Šapca na jugu Srbije kod Medveđe otkrila veliku zlatnu žicu.
Istraživanja je donedavno obavljala i poznata kanadska kompanija “Dandi plemeniti metali”.
Srbija je, prema dostupnim podacima Svetskog savjeta za zlato, sa 14,3 tone zlata u 2011. godini plasirana na 58. mjesto po deponovanim zalihama tog plemenitog metala.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana