Slovenci uložili 20 miliona maraka

D. Jovičić
Slovenci uložili 20 miliona maraka

SRBAC - Predsjednik Vlade Republike Srpske juče je u srbačkom selu Prijebljezi pustio u rad fabriku za preradu bio-mase i proizvodnju bioenergenata, paleta i briketa za potrebe industrije, toplana i domaćinstava.


Fabriku je osnovala firma "Panefin" koja takođe radi u Prijebljezima i slovenačka grupacija "Sava" Kranj u kojoj djeluje 30 fabrika.

U prisustvu ministra Vlade RS Aleksandra Džombića, Slobodana Puhalića i Fatime Fetibegović, predstavnika privrednog života iz Slovenije, Srbije i Makedonije te radnika firmi "Panefin" i "Panensa" koje je predvodio direktor Mirko Katalenič, Dodik je istakao da snažno podrža privrednu saradnju između Slovenije i RS.

 - Velika je stvar što su slovenačke firme u fabriku uložile 20 miliona maraka, ali je važnije od toga dolazak nove tehnologije i iskustava. Otvaranjem ove fabrike, najveće na Balkanu, prilagođavamo se standardima Evropske unije i to je najveći kvalitet - rekao je premijer Dodik.

Prema riječima predsjednika uprave "Save" Kranj Janeza Bohoriča, kroz ove dvije fabrike Holding kompanija "Sava" ulazi u poštenu privrednu saradnju koja bi trebalo da donese obostranu korist. Kada je dobra privredna saradnja, rekao je, biće dobri i međudržavni odnosi.

- Ovo je samo početak takve saradnje između grupacije "Sava" Kranj i opštine Srbac, a slijedi značajnija saradnja Republike Slovenije i RS - rekao je predsjednik uprave "Sava" Kranj Janez Bohorič.

Čestitke na velikoj radnoj pobjedi rukovodstvu i radnicima slovenačkih firmi uputio je načelnik opštine Mirko Kojić, a na izuzetno dobroj saradnji sa lokalnom vlasti u Srpcu zahvalio je direktor "Panefina" i "Panensa" Mirko Katalenič.

  

Bio-masa potencijal budućnosti

- Potencijal bio-mase, hidropotencijal, geotermalna i energija sunca i vjetra su naša budućnost, kako u Sloveniji tako i u RS - rekao je Mirko Katalenič.

On je dodao da će "Panensa" u prvoj godini proizvoditi 35 hiljada tona paleta od strugotine i drugog drvenog otpada, što će vrijedjeti 8,5 miliona maraka, a adekvatna masa mazuta koštala bi 16,5 miliona maraka ili gotovo duplo više. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana