Slaba potražnja za kreditima u MKO

Tanja Šikanjić
Slaba potražnja za kreditima u MKO

BANjALUKA - Mikrokreditne organizacije u Republici Srpskoj prošle godine su plasirale 15 odsto manje kredita u odnosu na 2009. godinu, a pad kreditne aktivnosti u MKO nastavljen je i ove godine.

Ovo su istakli u nekoliko mikrokreditnih organizacija, gdje su kao razloge lošijeg poslovanja u prošloj i tekućoj godini naveli povećanje nezaposlenosti i druge nepovoljne ekonomske prilike u društvu, prouzrokovane ekonomskom krizom.

U mikrokreditnoj organizaciji "Mikrofin" istakli su da se i u ovoj godini nastavlja trend aktuelan od početka krize, a to je blago smanjenje potraživanja od strane privrede i stanovnika. Isto su potvrdili i u drugim mikrokreditnim organizacijama u RS.

Sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić je istakao da je, za razliku od mikrokreditnih organizacija, bankarski sektor u BiH u prvom kvartalu ove godine bilježio rast kreditne aktivnosti za nekoliko procenata.

- Kreditna aktivnost u bankarskom sektoru nije padala u ovoj godini, a ukoliko se tokom godine nastavi trend rasta kakav smo imali u prvom kvartalu, kreditna aktivnost će na godišnjem nivou porasti od osam do deset procenata u odnosu na 2010. godinu - istakao je Mišić.  

Dodao je da ni takvo povećanje nije dovoljno, te da bi kreditna aktivnost u bankama trebalo da raste daleko više.

On smatra da je glavni razlog slabijeg kreditnog plasmana u MKO ove godine pad standarda, te dodaje da je manju potražnju za kreditima uslovila i veća opreznost stanovništva prilikom zaduživanja.  

- Činjenica da sve više žiranata otplaćuje tuđe kredite povećala je opreznost stanovništva prilikom zaduživanja, pogotovo u mikrokreditnim organizacijama, jer su shvatili da je to veliki rizik i velika odgovornost - istakao je Mišić.

Agencija za bankarstvo

Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, mikrokreditne organizacije u Srpskoj su u prošloj godini plasirale ukupno 229 miliona KM, što je za 15 odsto manje u odnosu na 2009. godinu.

- Prema ročnoj strukturi kredita, 92,5 odsto su dugoročni krediti, a kratkoročni 7,5 procenata - navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo RS za prošlu godinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana