Sava mora da uvozi povrće i voće

Marijana Miljić
Sava mora da uvozi povrće i voće

BANjALUKA - Prehrambena industrija "Sava Semberija" iz Bijeljine i pored toga što ima neophodne kapacitete za preradu više od 4.500 tona proizvoda, ostvaruje upola manju proizvodnju, zbog nedostatka povrća i voća, koje je ove godine uglavnom stradalo u poplavama.

Pomoćnik generalnog direktora za marketing i komunikacije u "Savi Semberija" Dragomir Ljubojević kaže da je u bijeljinskoj fabrici do sada prerađeno oko 2.000 tona gotovih proizvoda, te da je planirano da do kraja godine ta količina bude udvostručena

- Plan od 4.500 tona prerađenih proizvoda teško ćemo ispuniti zbog nedostatka voća i povrća, koje je u većem dijelu Srpske stradalo zbog loših vremenskih uslova. Potrebne količine sirovina moraćemo da nabavimo iz Srbije i Makedonije - rekao je Ljubojević i dodao da će povrće i voće za preradu nabavljati i iz hladnjača.

- U pogonima "Save" trenutno se proizvodi ajvar i pinđura, te pekmez od šipka i miješane salate - rekao je Ljubojević i dodao da gotovi proizvodi ove fabrike imaju siguran plasman na tržištu Republike Srpske i Srbije.

Plan je da se, dodaje Ljubojević, već iduće godine proizvodnja poveća na 11.000 tona, te da se plasman proizvoda proširi i na druge zemlje u regionu.

Ljubojević je naglasio da je završena i revitalizacija svih devet proizvodnih linija "Save", te da se trenutno radi na usavršavanju termoenergetskih postrojenja.

- Za devet mjeseci ove godine u revitalizaciju postrojenja uloženo je više od pet miliona maraka - istakao je Ljubojević.

Subvencije

Dragomir Ljubojević kaže da je poljoprivrednim proizvođačima neophodna pomoć oko obezbjeđenja kvalitetnih sjemenskih sorti koje će biti otporne na vremenske uslove.

- Sorte voća i povrće koje se trenutno kod nas proizvode nisu otporne na vremenske nepogode i zbog toga dolazimo u situaciju da sirovine za domaću prehrambenu proizvodnju uvozimo - kazao je Ljubojević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana