Ruski prkos na Arktiku

Politika
Ruski prkos na Arktiku

Poslije povlačenja "Ekson mobajla" sa jednog od najvećih novih nalazišta nafte na svijetu,"Gasprom" ponudio saradnju "Rosnjeftu"

Arktički okean je ruska "naftna Saudijska Arabija". Nastavićemo da tragamo za naftom uvijek i svuda. Ako partneri mogu da se priključe – dobro je – a ako ne mogu mi ćemo nastaviti sami, izjavio je prvi čovjek "Rosnjefta" Igor Sečin ovih dana poslije prisilne odluke američkog "Ekson mobajla" da se povuče iz zajedničkog poduhvata istraživanja nafte na basnoslovno bogatim nalazištima usred Arktičkog kruga.

Može li Rusija da zadrži status najvećeg svjetskog proizvođača nafte i ambicioznog protagoniste novih petroistraživanja ako se, prema sopstvenim podacima, oslanja na zapadnu tehnologiju u polovini domaćih projekata sa uljnim škriljcima i 80 odsto radova na podvodnim nalazištima?

U paleti sankcija Zapada Rusiji, krize u Ukrajini, Vašington je veoma precizno ograničio saradnju američkih naftaških kompanija i specijalizovanih petrohemijskih kompanija ("Halibarton", "Šlumberger"...) sa ruskim partnerima u poslovima na Arktiku, eksploataciji petroleja iz uljnih škriljaca, i podvodnim istraživanjima nalazišta crnog zlata, uključujući i poslove na Kaspijskom jezeru.

"Umjesto da se predaju pred tim zapadnim sankcijama, Rusi su izašli sa planom ’rusifikacije’ tehnologija koje će koristiti u jednom od najvećih dosadašnjih nastojanja svijeta da pronađe naftu u ledenim vodama Arktičkog okeana", ocjenio je juče "Njujork tajms".

Odlučan da nastavi sa arktičkim biznisom, "Rosnjeft" je za slijedeću sezonu radova na Arktiku (avgust–oktobar) već rezervisao šest platformi jedne norveške kompanije i pazario rusko-venecuelansku kompaniju koja se bavi ekstrakcijom nafte sa podvodnih terena. Istovremeno, ruski naftaši započeli su pregovore sa kineskim partnerima koji su izgleda voljni da dio plutajućih platformi povuku iz Južnokineskog mora na Arktik.

Najveća novina u areni ruskog naftaškog biznisa nastala nakon uvođenja sankcija je ipak ovih dana diskretno plasirana vijest da je ruski "Gasprom" najavio mogućnost saradnje sa "Rosnjeftom" u Arktičkom krugu, ukoliko "Ekson mobajl" i slijedeće sezone bude sputan zapadnim sankcijama. Istina, predstavnici "Gasproma" su najavljenu saradnju definisali kao "tehničku mogućnost".

Ipak, bilo kakva mogućnost saradnje "Rosnjefta" i "Gasproma" – po zapadnim ocjenama "dva ozbiljna poslovna rivala" – iznenadila je posmatrače sa obije strane Atlantika.

"Umjesto da izazovu razdor u najužem krugu poslovnih saradnika Putina, zapadne sankcije nagnale su ih na tiješnju saradnju. Sama pomisao da bi dva konkurenta mogla da sarađuju da bi smanjila posljedice sankcija, jedan je od najjačih signala da – nakon sedam mjeseci od uvođenja zabrane poslovanja sa Rusijom, kaznene mjere Zapada imaju upravo suprotan efekat od priželjkivanog", ocjenjuje američka medijska mreža Si-En-Bi-Si.

U međuvremenu, vodeće zapadne naftaške kompanije ovih dana više su nego uzdržane u procjenama koliki gubitak će – dok traju sankcije – pretrpeti zbog presječenog višedecenijskog biznisa sa Rusima. Uz put, zapadni petrobiznis ušao je u nekadašnji SSSR još 1929. godine na poziv Josifa Visarionoviča Staljina.

U četvrtak je "Ekson mobajl" iz Arktičkog kruga odšlepao naftnu platformu "Zapadna Alfa" nakon što je ljetos platio 700 miliona dolara za kratki nastavak istraživanja na nalazištu – za koje se ovih dana ispostavilo da sadrži možda i 750 miliona barela rezervi petroleja. Istovremeno, "Šlumberger" je povukao iz Rusije većinu američkih i evropskih petroeksperata koji su godinama primjenjivali zapadnu tehnologiju na sovjetskim, a kasnije i ruskim nalazištima.

Oseka zapadnih petrostručnjaka, visoko specijalizovanih mašina za istraživanje i eksploataciju petroleuma u ekstremnim uslovima Sibira i Arktika i finansijske podrške megaprojektima nije izazvala malodušnost dojučerašnjih ruskih partnera, prije je podstakla njihov prkos. Ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio je ovih dana osnivanje državne kompanije za servisiranje petroindustrije, sa ciljem da gdje god može i što prije zamijeni usluge "Halibartona", "Šlumbergera" "Bejker Hjua" i ostalih, prenosi Politika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana