Rusi greškom ustupili bogatstvo

Blic
Rusi greškom ustupili bogatstvo

Beograd -- Norveški petrolejski direktorat objelodanio je rezultate dvogodišnjih istraživanja dna Barencovog mora, koje je Rusija prije tri godine ustupila Norveškoj.

Na teritoriji koju je Dmitrij Medvedev, tadašnji predsjednik Rusije, ustupio Norveškoj u okviru sporazuma o razgraničenju u Barencovom moru, pronađene su ogromne količine zalihe nafte i gasa.

Ispostavilo se da u njegovim nedrima nalaze rezerve nafte i gasa koje premašuju i najoptimističnije prognoze: najmanje 300 milona kubnih metara ugljovodonika od kojih može da se dobije 1,9 milijardi barela nafte i gasa čija se vrijednost procenjuje na 30 milijardi evra.

Pregovori o razgraničenju sporne teritorije u Barencovom moru i Sjevernom ledenom okeanu, površine 175.000 kvadratnih kilometara, vođeni su između SSSR-a i Norveške od 70-ih godina prošlog vijeka. Konačan sporazum potpisali su 2010. tadašnji ruski predsjednik Dmitrij Medvedev i norveški premijer Jens Soltenberg.

Još tada su ruski kritičari dogovora tvrdili da je Moskva požurila kada je pristala da se odrekne sporne teritorije. Njihove sumnje su se sada obistinile.

"Ovo je sjajna vijest za Norvešku. Sjeverna Norveška će postati naša nova naftna pokrajina koja će doprineti usponu cjelokupne privrede zemlje",oduševljeno je prokomentarisao nalaze geologa Ola Borten Moe, ministar za energetiku.

Vijest o ’’zlatnom kolaču’’ koji je Oslo dobio od Moskve izazvala je u Norveškoj pravu euforiju, piše ruski list ‘’Novije izvestija’’.

Nije ni čudo, jer su zalihe nafte u norveškom dijelu Severnog mora pri kraju. Sve nade Norvežani su polagali u žilu u Barencovom moru.

Pripreme za posao vijeka već su počele: prebacuju se naftne platforme iz Sjevernog mora, a Ministarstvo spoljnih poslova je za simboličnu sumu od 5 miliona evra prodalo supertajnu bazu podmornica NATO-a, 20 kilometara od Tromsea.

Kritičari u Rusiji porede sporazum o Barencovom moru sa prodajom Aljaske Amerikancima.

Ruski car Aleksandar II je 1867. Prodao SAD ogromnu teritoriju od 1,5 milona kvadratnih kilometara, i to za 5 centi po hektaru, pravdajući se udaljenošću od Rusije i velikim troškovima. Kasnije se pokazalo da je taj "sanduk leda’’ kako su je zvali Amerikanci danas bogato nalazište zlata,nafte i gasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana