Ruše se svjetske berze

Glas Srpske
Ruše se svjetske berze

VAŠINGTON - Predstavnički dom američkog Kongresa nije prihvatio prijedlog zakona o sanaciji ugroženog finansijskog sektora, vrijedan 700 milijardi dolara, koji su u nedjelju usaglasili čelnici Kongresa i administracije predsjednika Yorya V. Buša, što je rezultiralo strmoglavim padom dionica na Vol Stritu.

Vrijednost dionica na Vol Stritu oštro je pala već u jutarnjem početku trgovanja, zbog neizvjesnosti oko ishoda glasanja u Kongresu, a nakon objave da plan sanacije vrijedan 700 milijardi dolara nije izglasan, njihov pad nastavljen je munjevito.

Najširi dionički indeks Standrad&Poop's 500 pao je za 87,02 boda ili 7,2 odsto, na 1125,99 bodova, što je najveći pad od berzanskog sloma 1987. godine. Podindeks S&P Financial izgubio je čak 11 odsto vrijednosti.

Indeks Dow Jones pao je za 631,13 bodova, ili 5,6 odsto, na 10.512 bodova, a tehnološki indeks Nasdaq za 148,4 boda, za 6,8 posto, na 2034,94 bodova.

- To je najgore što sam vidio otkad je kreditna zbrka počela. Sve dok ne saznamo zašto nisu izglasali, nastavićemo s rasprodajom dionica - komentarisao je za finansijsku agenciju Blumberg Majkl Nasto, vodeći broker U.S. Global Invesotrs Inc. investicionog fonda vrijednog pet milijardi dolara.

Kriza se u međuvremenu proširila i na Evropu tako da su se neke države takođe odlučile na intervenciju ne bi li spriječile američki scenario. "Fajnenšel tajms" prenosi izjavu jednog predstavnika njemačke vlade:

- Hodamo po rubu. Ovo je vrlo, vrlo ozbiljna situacija i ne znamo šta nam sutra donosi. Sada smo možda izbjegli katastrofu, ali nije isključeno da će do nje ipak doći. To niko ne zna.

Evropski berzanski indeksi dobili su podršku od rasta cijena dionica u sektoru ruda, koji je nadjačao gubitke ranije zabilježene u bankarskom sektoru zbog razočarenja što američki plan spasavanja banaka nije dobio zeleno svjetlo.

Londonski FTSE indeks u takvim je okolnostima ojačao 0,3 odsto, na 4833 boda. Frankfurtski DAX indeks uspio je srezati gubitke, oslabjevši 0,9 odsto, na 5753 boda.

Najveće gubitnice bile su tokom jučerašnjeg dana bankarske dionice BNP Paribas, Royal Bank of Scontland, Unicredt i Deutsche Bank.

Otkup po diskontnoj cijeni

Program od 700 milijardi dolara trebao je omogućiti ministarstvu finansija SAD da po diskontnoj cijeni otkupljuje od banaka i drugih finansijskih institucija, nelikvidne hartije od vrijednosti derivirane iz hipotekarnih kredita i druge loše dugove, koje opterećuju njihove bilanse i uzrok su ogromnih gubitaka te niza propadanja i preuzimanja finansijskih divova s Vol Strita. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana