RS ima trend smanjenja javne potrošnje

N.N.
RS ima trend smanjenja javne potrošnje

BANjA LUKA - Ministar finansija RS Aleksandar Džombić naglasio je u petak u Banjoj Luci na trećim "Danima bh. finansija" da javna potrošnja u BiH ima tendenciju rasta i nepovoljnu strukturu, dok Republika Srpska ima trend smanjenja javne potrošnje, prenijele su agencije.

- Prema usvojenim budžetima, plan javne potrošnje u BiH za 2008. godinu iznosiće 10,8 milijardi KM, dok je u 2007. godini iznosila 9,6 milijardi, a u 2006. godini 8,2 milijarde KM - rekao je Džombić.
On je naglasio da se javna potrošnja u RS kretala od 2,4 milijarde KM 2006. godini do 2,8 milijardi, što je projekcija sa budžetima usvojenim za 2008. godinu.

Džombić je dodao da se javna potrošnja u posljednje tri godine kreće od 43 do 47 odsto ukupnog bruto društvenog proizvoda, dok jedina RS u BiH ima smanjenje javne potrošnje od 40 na 37 odsto.

 - Svi nivoi vlasti u BiH u narednom periodu moraju raditi na strukturi javne potrošnje i zadovoljavanju neophodnih socijalnih potreba, ali i u preusmjeravanju u razvojnu komponentu javnih investicija, koje će u narednom periodu stvoriti nove uslove i nove pretpostavke da se određeni socijalni problemi zadovolje - naglasio je Džombić.

Prema njegovim riječima, RS je uspjela da smanji javnu potrošnju partnerskim odnosom sa svim zainteresovanima koji žele da participiraju u javnoj potrošnji.

Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić takođe je naglasio potrebu za smanjenje javne potrošnje u BiH, ističući da veliki dio prihoda od PDV-a odlazi na povećanje javne potrošnje umjesto u suprotno.

- Javnu potrošnju treba staviti pod kontrolu, smanjiti je a ne povećavati, ne uvoditi nova prava, a sa druge strane prihode koji se ostvaruju, planiraju ili su više od planiranog - treba usmjeravati na podsticaj proizvodnje i rasterećenje privrede, kao i eventualno smanjenje opterećenja putem PDV-a, carina i ostalih komponenti - rekao je Vrankić.

On je istakao da spoljna zaduženost BiH iznosi oko četiri milijarde KM i da se BiH ne smatra zemljom koja je prezadužena.
Ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda naglasio je da je jedan od najvećih problema BiH javna potrošnja koja stalno raste, bez obzira na pozitivan rast BDP-a.

Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je da ne očekuje bankarsku krizu i dovođenje u pitanje domaće valute, ali da treba razgovarati o tim mogućnostima i mjerama kako prevazići eventualne krize i prisutnu troškovnu inflaciju, javile su agencije.

Ističući da nije pitanje da li će biti krize, već kada će je biti, Kozarić je naveo da je finansijska kriza prisutna i  u većim zemljama nego što je BiH, ali da će, kada je u pitanju monetarna politika, valutni odbor biti istrajan na mjerama stabilnosti kako ne bi došlo do monetarne inflacije.

Kozarić je kazao da bankarski sektor kao lider finansijskog sektora u BiH jeste najrazvijeniji, ali da banke nisu velike, već regionalne i treba vidjeti kako one mogu da prevaziđu krize.

- Znamo da su plasmani 11 milijardi, da su naši građani dužni šest milijardi, odnosno po stanovniku gotovo 2.000 maraka i treba da vidimo do kojeg nivoa možemo ići dalje i na koji način se braniti od eventualne krize - naglasio je Kozarić.

On je odbacio navode da se na vještački način održava stabilnost, jer bh. devizne rezerve, naveo je, iznose 6,7 milijardi i postoji oko 400 miliona slobodne devizne rezerve što je još jedno osiguranje za domaću valutu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana