Rast proizvodnje od sedam odsto

Agencije
Rast proizvodnje od sedam odsto

Banjaluka - Industrijska proizvodnja u BiH na kraju prvog polugodišta zabilježila je rast od sedam odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, dok su u sektoru građevinarstva registro

vani različiti trendovi po entitetima, navodi se u izvještaju Direkcije za makroekonomsko planiranje BiH.

Glavni razlozi za umjereni oporavak BiH industrijske proizvodnje tokom prvog polugodišta su relativno niska osnovica iz prethodne godine, te izrazito povoljni vremenski uslovi i povećanje izvozne tražnje.

Za razliku od sektora rudastva, gdje je zabilježeno slabljenje proizvodnje u odnosu na prethodnu godinu, prerađivačka industrija i sektor za proizvodnju električne energije ostvarili su polugodišnji rast proizvodnje od oko 10 odsto i na taj način dali pozitivan doprinos ukupnoj industrijskoj proizvodnji u BiH.

U Republici Srpskoj je u prvom polugodištu zabilježen rast industrijske proizvodnje od 3,2 odsto, dok je u Federaciji BiH /FBiH/ taj rast bio 8,2 odsto u odnosu na prvo polugodište prošle godine.

Snažan rast građevinskih radova u FBiH od 21,3 odsto u prvom tromjesečju ove godine je u velikoj mjeri usporen u drugom tromjesječju, tako da je polugodišnji rast iznosio 13,2 odsto u odnosu na prvo polugodište prošle godine.

U Republici Srpskoj je oštar godišnji pad radova iz prvog tromjesečja od 15,8 odsto znatno umanjen u drugom kvartalu, što je rezultiralo polugodišnjim padom od 3,4 odsto u odnosu na prvo polugodište prošle godine.

Ukupan broj zaposlenih u BiH u maju je iznosio 685.300, što je za 0,6 odsto manje u odnosu na isti mjesec prošle godine.

U javnom sektoru broj zaposlenih je uvećan u svim kategorijama, dok je smanjenje zabilježeno u privatnom sektoru. Stopa nezaposlenosti u BiH u maju je iznosila 44,4 odsto.

Ukupna novčana masa za prvih pet mjeseci ove godine godine iznosila je 15,2 milijardi KM, sa stopom rasta od 5,3 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana