Protesti u Madridu i Bernu

Agencije
Protesti u Madridu i Bernu

Madrid, Bern - Nekoliko hiljada demonstranata protestovalo je u Madridu i drugim španskim gradovima protiv evropskih lidera i međunarodnih kreditora, prenose agencije.

Protestne skupove širom Španije organizovao je pokret “Ogorčeni”, nakon što je Kipar objavio da će preko poreza na bankovne račune pokušati da spase vladu bankrota, što je dio paketa pomoći EU za ovu zemlju, vrijednog deset milijardi evra.

Demonstranti, koji navode da su u teškoj finansijskoj krizi, evropski lideri i međunarodni kreditori više naklonjeni tržištima i bankama nego ljudima, nosili su transparente na kojima je pisalo “Ništa ne dugujemo! Ništa nećemo da platimo!”.

U Madridu i u drugim većim gradovima demonstranti su uzvikivali parole protiv međunarodnih kreditora.

Protestna šetnja u Madridu završila se na trgu Puerta del Sol, jednom od centralnih mjesta višemjesečnih okupljanja “Indignadosa”, čiji je pokret nastao u maju 2011. i inspirisao proteste pod sloganom “Okupirajmo” u drugim zemljama.

Španci su teško pogođeni recesijom, visokom stopom nezaposlenosti od 26 odsto i strogim mjerama štednje kojima vlada nastoji da smanji prekomerni budžetski deficit.

Oko 20.000 profesora, policajaca, zdravstvenih radnika i drugih državnih službenika protestovali su u Bernu zbog mjera štednje.

Demonstranti su tražili bolje uslove rada i povećanje plata, saopštili su sindikati radnika.

Okupljeni na najvećem trgu u Bernu - Bundesplacu demonstranti su protestovali, tražeći da kantonalna vlada prekine da raslojava društvo dajući poreske olakšice bogatašima.

Švajcarska novinska agencija ATS navodi da je kanton Berna uravnotežio budžet tako što je ukinuo automatsko povećanje plata u javnom sektoru i smanjio potrošnju za oko 45 miliona evra, naročito u sektorima obrazovanja i zdravstva.

- Kanton Berna nema dovoljno novca, a zbog toga ispaštaju državni službenici - rekao je Mihael Gerber, portparol sindikata nastavnika koji je učestvovao u organizaciji najvećeg protesta državnih službenika u glavnom gradu Švajcarske za više od deset godina.

Gerber je istakao da je kanton prije šest godina ukinuo zakon koji je obezbjeđivao redovno povećanje plata za nastavnike i da sada poslanici svake godine odlučuju da li ima dovoljno novca za ta povećanja.

Švajcarska se nalazi među vodećim zemljama u svijetu po prosečnoj mjesečnoj zaradi i iznosu bruto nacionalnog dohotka po glavi stanovnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana