Privreda tone sve dublje, cijene rastu

Marina Čigoja
Privreda tone sve dublje, cijene rastu

Banjaluka - Negativni trendovi u privredi BiH i dalje se nastavljaju, a ogledaju se prije svega u padu industrijske proizvodnje i zaposlenosti, te povećanju cijena i trgovinskog deficita.

U Informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja BiH za osam mjeseci ove godine koju je uradila Direkcija za ekonomsko planiranje BiH navodi se da je pad iz prvog tromjesečja najvjerovatnije nastavljen i u drugom, iako nešto slabijim intenzitetom.

U prvih osam mjeseci BiH je zabilježila pad industrijske proizvodnje od šest odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

- Iako trend slabljenja industrijske proizvodnje nije zaustavljen u potpunosti, tokom avgusta je došlo do blage stabilizacije proizvodnih procesa u BiH. Ako se posmatraju pokazatelji na mjesečnom nivou pad industrijske proizvodnje u avgustu ove godine je prepolovljen i iznosio je tri odsto u odnosu na avgust prethodne godine - navodi se u informaciji.

Pad ukupnog obima industrijske proizvodnje zabilježen je zbog smanjenja obima proizvodnje u rudarstvu od 6,7 odsto i u sektoru za proizvodnju struje od više od odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Broj nezaposlenih osoba u BiH u avgustu je povećan za 2,8 odsto i na kraju avgusta iznosio je 541.401.

- Najčešći razlog prijavljivanja na zavode za zapošljavanje je i dalje prekid radnog odnosa. S druge strane, broj zaposlenih bilježi smanjenje. Zapošljavanje u oblasti privatnog sektora je najteže - navodi se u informaciji.

Dodaje se da su slabljenje kupovne moći, ali i smanjenje obima poslova samo neki od razloga otpuštanja radnika.

- U građevinarstvu u julu 2012. godine broj zaposlenih je smanjen za 7,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, u trgovini na veliko i malo za  2,7 odsto, dok je u ugostiteljstvu smanjen za 1,7 odsto - ističe se u informaciji i dodaje da je sve to uticalo na rast administrativne stope nezaposlenosti u BiH koja trenutno iznosi 44 odsto.

Za prvih osam mjeseci izvoz iz BiH je iznosio 5,1 milijardi KM i u odnosu na isti period prošle godine došlo je do pada od 4,5 odsto. Uvoz je u ovom periodu iznosio deset milijardi KM i u poređenju sa prvih osam mjeseci prošle godine došlo je do blagog rasta 0,2 odsto. Trgovinski deficit za prvih osam mjeseci ove godine dostigao je 4,8 milijardi KM i u poređenju sa prošlom godinom veći je za 5,8 odsto.

U BiH je u prvih osam mjeseci zabilježena inflacija od dva odsto, dok su cijene u avgustu bile veće za 1,8 odsto u odnosu na avgust 2011. Najveći uticaj na razvoj inflacije tokom avgusta je imala kategorija saobraćaja.

Plate

Prosječna neto plata u BiH u julu je iznosila 827 KM i veća je za 1,7 odsto u poređenju sa istim mjesecom 2011. godine.

U julu 2012. godine najmanje su zaradili zaposleni u građevinarstvu i ugostiteljstvu, dok je najveća plata u sektoru finansijskog posredovanja.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana