Preduzećima iz BiH odobreni detašmani

M. MILjUŠ
Preduzećima iz BiH odobreni detašmani

Firmama iz Republike Srpske pripala trećina ili ukupno 633 radne dozvole... Najveći problemi izraženi kod pribavljanja ulaznih viza za naše radnike, rekao Zoran Grahovac

BANjA LUKA - Ministarstvo za rad Savezne Republike Njemačke odobrilo je preduzećima iz BiH konačan kontingent od ukupno 1.900 detašmana (radnih dozvola) za izvođenje radova u ovoj zapadnoevropskoj zemlji za sezonu 2008/2009. godine.

Na osnovu izvršene raspodjele u okviru BiH, od ukupno odobrenog kontingenta, koji je nešto veći od onog u prethodnoj sezoni, preduzećima iz Republike Srpske je pripala trećina ili ukupno 633 radne dozvole. Prema riječima sekretara Komisije za detašmane Privredne komore Republike Srpske Zorana Grahovca, dodijeljeni detašmani se odnose na izvođenje građevinskih, montažerskih i izolaterskih radova.

- Prošle godine na tim poslovima je bilo angažovano 25 preduzeća iz RS, sa ukupno 537 radnika - kazao je Grahovac. On je dodao da su te firme ostvarile zavidan uspjeh u korišćenju odobrenih detašmana, kao i realizaciji ugovorenih poslova na njemačkom građevinskom tržištu. Na osnovu konačnog i nedavno odobrenog kontingenta od strane nadležnog njemačkog Ministarstva za rad, u novoj sezoni, koja svake godine tradicionalno započinje 1. oktobra, RS je dodijeljeno 60 dozvola više u odnosu na prethodno obavljenu privremenu raspodjelu.

- Na poslovima u Njemačkoj trenutno su angažovana 24 naša preduzeća, dok je za još jedno, kojem su takođe dodijeljeni detašmani, u toku procedura rješavanja određenih statusnih pitanja - rekao je Grahovac. Grahovac je dodao da preduzeća iz RS, koja su ugovorila poslove na njemačkom tržištu, trenutno dobro koriste dodijeljeni kontingent detašmana, a to se posebno odnosi na montažere i izolatere. Nešto lošije, za sada, prolaze građevinari. Prema ocjeni našeg sagovornika, jedan od glavnih razloga za to je zimski period, u kojem je oduvijek bilo manje posla za građevinsku djelatnost.

- Međutim, najveći problemi su izraženi kod pribavljanja ulaznih viza za radnike preduzeća iz BiH koji se na osnovu međudržavnog sporazuma upućuju na izvođenje radova u SR Njemačkoj - istakao je Grahovac. Naime, njemačka ambasada u Sarajevu odbila je zahtjev za izdavanje ulaznih viza određenom broju radnika iz cijele BiH, pa pojedina preduzeća kojima su dodijeljeni detašmani ne mogu do daljeg da ih šalju u Njemačku. To dovodi u pitanje ne samo započinjanje poslova, već u pojedinim slučajevima i ugovore o izvođenju radova na njemačkom građevinskom tržištu.

- Ipak, očekujemo da će se ovaj problem uskoro riješiti i da će se na taj način omogućiti normalnije korišćenje odobrenih detašmana - rekao je Zoran Grahovac. Prije mjesec dana o pomenutom problemu i mogućnostima njegovog rješavanja u Sarajevu razgovarali su predstavnici Ministarstva spoljnih poslova BiH, Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Spoljnotrgovinske komore BiH i Ambasade SR Njemačke u Sarajevu.

Montažerima najviše posla

Najveći broj detašmana ili radnih dozvola za izvođenje radova u SR Njemačkoj u ovoj sezoni, tačno 343, dodijeljen je preduzećima u oblasti montaže. Firme koje se bave građevinskom djelatnošću koriste 187 detašmana, a preostalih 107 izolaterska preduzeća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana