Pred bankrotom oko 10.000 stanovnika RS

Tanja Šikanjić
Pred bankrotom oko 10.000 stanovnika RS

BANjALUKA - Lični bankrot bi u Republici Srpskoj moglo da proglasi oko 10.000 stanovnika, koji od mjesečnih prihoda ne mogu da plate komunalne račune i izmire obaveze prema bankama, procjenjuju u Udruženju ekonomista RS SWOT.

Član ovog udruženja Miloš Todorović je istakao da bi mogućnost ličnog bankrota u nekim situacijama mogla da bude spas za prezadužene stanovnike.

- Prije svega, to bi uticalo na nemogućnost daljeg zaduživanja, odnosno znatno povećanu finansijsku disciplinu dužnika. U nekim slučajevima to bi zaista bio novi početak za ljude - objasnio je Todorović.

On je dodao da nije realno da se uskoro donese zakon o ličnom bankrotu, jer je neophodno prvo riješiti određene tehničke probleme, kao što je, na primjer, pitanje plaćanja upravnika nad ličnom imovinom.

Todorović je rekao da bi prije usvajanja ovog zakona bilo potrebno stvoriti baze podataka, da bi se utvrdila imovina dužnika i spriječila mogućnost zloupotreba.

Prema podacima Udruženja banaka BiH, samo na osnovu broja kreditnih partija koje vraćaju žiranti, oko 9.700 stanovnika u BiH bi moglo da se nađe u situaciji da nisu u mogućnosti da servisiraju svoje obaveze.

- Dakle, nepunih 10.000 stanovnika veoma lako mogu da dođu u situaciju da ne mogu da servisiraju svoje obaveze, jer vraćaju dug glavnog dužnika, te bi na taj način mogli da proglase lični bankrot. Treba imati u vidu da lični bankrot mogu da proglase i ona lica koja ne mogu da izmiruju i druge finansijske obaveze, kao što su porezi, komunalije i slično - rekao je rukovodilac za bankarske poslove u Udruženju banaka BiH Samir Lačević.

On međutim dodaje da BiH neće moći u sljedećih nekoliko godina da uvede instituciju ličnog bankrota, iako se taj mehanizam u razvijenim zemljama koristi kao pomoć ili podrška dužniku.

- Podržavamo sve aktivnosti koje bi dovele do veće zaštite klijenta. Međutim, uvođenje institucije ličnog bankrota je ozbiljan proces, koji zahtijeva izmjene mnogih zakona u BiH, od porodičnog zakona do zakona o obligacionim odnosima, kako bi se formirale institucije koje bi vodile taj proces - istakao je Lačević.

U zemljama koje primjenjuju ovaj mehanizam lice može da proglasi lični bankrot ukoliko procijeni da više ne može da izvršava svoje obaveze po osnovu različitih dugovanja, te mu se dodjeljuje upravnik nad njegovom imovinom, koji se stara o njoj. Većina prihoda ide na vraćanje dugova, a licu koje je proglasilo bankrot ostavlja se toliko da može da preživi.

Mišić

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić je istakla da je broj lica koja bi mogla da proglase lični bankrot u RS daleko veći od 10.000, jer su u toj poziciji svi radnici koji primaju najnižu platu od 370 KM.

- Savez sindikata je prije nekoliko mjeseci govorio o mehanizmu ličnog bankrota koji primjenjuju razvijene zemlje, a koji bi u ovoj kriznoj situaciji mogla da proglase lica koja nisu u mogućnosti da finansiraju svoje obaveze, a za to nisu kriva - rekla je Mišićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana