Praznični troškovi ispraznili novčanike

Tanja Šikanjić
Praznični troškovi ispraznili novčanike

BANjALUKA - Zbog povećanih troškova tokom novogodišnjih i božićnih praznika, veliki broj stanovnika Republike Srpske ostao je praznih novčanika, pa je potražnja za pozajmicama i kreditima veća nego ikad.

Četvoročlana porodica tokom zimskih mjeseci, za proslavu Nove godine, Božića i slave, te za poklone i putovanja, potroši više hiljada maraka.

Ako se uzme u obzir i veća potrošnja struje i grijanja, te poskupljenje hrane, mjesečni troškovi domaćinstva dodatno "narastu".

Prema analizi Pokreta potrošača Republike Srpske, samo za proslavu novogodišnjih i božićnih praznika svaki stanovnik u prosjeku potroši 300 do 400 maraka, a za slavsku trpezu potrebno je izdvojiti dodatnih 800 maraka.

Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović kaže da troškovi domaćinstva u januaru dostižu 1.700 maraka.

- U novembru je za izmirenje svih obaveza četvoročlanoj porodici bilo potrebno 1.642, u decembru 1.670, a u januaru čak 1.694 marke - istakao je Petrović i dodao da ovdje nisu uračunate nove, više cijene hljeba, brašna, ulja i šećera.

U mikrokreditnim organizacijama kažu da su u decembru i januaru potrošački krediti, tradicionalno, najtraženiji.

- Za ova dva mjeseca obično odobrimo deset odsto više kredita nego inače. Najtraženiji su krediti do 2.000 maraka - rekla je Nataša Gvozdenović iz mikrokreditne organizacije "Mikrofin".

U Rajfajzen banci ističu da je trend porasta potrošnje u decembru praćen i većim zaduživanjem, pa su prekoračenja po tekućem računu češća u periodu praznika.

- Tokom decembra smo zabilježili značajniji porast broja kredita - kažu u ovoj banci.

Član Udruženja ekonomista Republike Srpske "SWOT" Miloš Todorović kaže da stanovnici Srpske u prosjeku troše od 50 do 80 odsto više novca tokom novogodišnjih i božićnih praznika.

- Većina stanovnika ove troškove finansira zaduživanjem. Najčešće se koristi minus na kartici, te pozajmice u banci ili od prijatelja, ali i kratkoročni krediti - kaže Todorović.

Preporuke

Miloš Todorović, radi manjeg zaduživanja, stanovnicima savjetuje da ne koriste mogućnost plaćanja direktno kreditnom karticom, nego u gotovini.

- Istraživanja su dokazala da, ako plaćate karticom, u prosjeku trošite 30 odsto više novca nego ako plaćate u gotovom novcu - kaže Todorović i dodaje da bi trebalo da se kupuje samo ono što je zaista potrebno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana