Povoljniji ambijent privređivanja u RS

Daliborka Sekulić
Povoljniji ambijent privređivanja u RS

BANjA LUKA - Nacrt zakona o regulisanju cijena, kojim se definiše u kojim situacijama Vlada RS, Ministarstvo trgovine i turizma RS i inspekcijski organi mogu da utiču na cijene robe i usluga, ima za cilj da se stvori povoljniji ambijent privređivanja.

Ovo je istakla sekretar Udruženja trgovine, turizma i ugostiteljstva u Privrednoj komori RS Dragana Šobot.

- Ovaj zakon će sigurno biti korak više ka regulisanju tržišta. Zaštita od monopolskog formiranja cijena i neočekivanog rasta cijena proizvoda upravo bi trebala da dovede do poboljšanja cjelokupnog ambijenta privređivanja i do boljeg uređenja tržišta - rekla je Šobot.

Nacrt ovog zakona, koji će se pred poslanicima Narodne skupštine RS naći iduće sedmice, propisuje da Vlada na cijene može da utiče u slučaju elementarnih nepogoda, nestašice dobara neophodnih za potrebe privrede i snabdijevanje stanovništva, neočekivanog rasta cijena proizvoda, monopolskog obrazovanja cijena, zloupotreba dominantnog položaja cijena i u ostalim, precizno određenim, vanrednim okolnostima.

U Udruženju potrošača RS kažu da će zakon o regulisanju cijena zaštititi potrošače koji više neće biti u tolikoj mjeri prepušteni na milost i nemilost tržišnih uslova.

- U sferi prometa gdje djeluje Zakon o trgovini, koji ne može da reguliše baš sve oblasti u potpunosti, nužni su i drugi zakoni koji bi preciznije djelovali. Vlada će ovim zakonom dobiti prostor da interveniše kada se na tržištu utvrde očite nepravilnosti - rekao je sekretar Udruženja potrošača RS Dragovan Petrović.

Ovaj zakon, smatra Petrović, smanjiće manipulacije trgovaca cijenama, kao i zloupotrebe cijena s ciljem maksimovizanja profta.

Ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković kazao je ranije da se ovakvim zakonskim rješenjem ne narušavaju principi slobodne trgovine i CEFTE, kao i da je donošenje zakona neophodno jer ova oblast do sada nije bila adekvatno uređena.

Kazne

Zakonom je definisano da su privredni subjekti dužni da cijenu robe po kojoj se prodaje istaknu na vidno mjesto, da je formiraju putem kalkulacije i iskažu u domaćoj valuti, kao i da jedan proizvod može da ima samo jednu cijenu. Kazne za pravna lica i preduzetnike, koji ne ispoštuju ovu zakonsku odredbu, su od 500 do 20.000 maraka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana