Porodice koje zarađuju milijarde

Dojče vele
Porodice koje zarađuju milijarde

Od 100 najvećih firmi u Njemačkoj, 51 je u porodičnim rukama. Ta porodična preduzeća bilježe brži rast od drugih i spadaju među najusjpešnija u zemlji.

Zovu se „Šefler-Kontinental”, „Knor-Bremze”, „Beringer Ingelhajm, „Rosman” ili „Aldi”, i imaju nešto zajedničko: njima upravljaju porodice.

Od 100 najvećih preduzeća u Njemačkoj, 51 je u rukama preduzetničkih porodica. Njihovi promet je 2011. rastao brže nego u drugim firmama, pokazali su rezultati analize, koju je sproveo Institut za porodična preduzeća iz Štutgarta.

Ta preduzeća posluju nadprosječno uspješno, iako spektakularni bankroti, poput onog lanca drogerija „Šleker”, mute tu sliku. Od oko 2.058 milijardi evra prometa, koliko je ostvarilo 100 najvećih firmi u Njemačkoj, udeo onih u porodičnom vlasništvu je 915 milijardi evra.

Međutim, firme koje vode porodice, proteklih decenija nisu imale tako jaku poziciju. Akademija za privredna preduzeća iz Bona „Intes” je 2005. pri sličnoj analizi utvrdila da je među top-100 preduzeća u Njemačkoj, samo jedna trećina u porodičnom posjedu.

Savjetnička kancelarija „Progenijum” iz Bavarske nedavno je izračunala da je 1980. godine među 50 vodećih njemačkih preduzeća, samo u 15 njih na čelu bila jedna osoba ili porodični klan.

Dok je ranije obično bilo riječi o tome da će firme koje su na berzi s vremenom potisnuti velika porodična preduzeća, analiza IFF-a pokazala je upravo suprotno. „Nikad još nije bilo toliko porodičnih preduzeća među top-100 u Nemačkoj, kao 2011. godine”, kaže profesor Binc za DW

Folksvagen, treći proizvođač automobila na svijetu, zapravo je porodična firma.

Gotovo polovina od 51 porodičnog preduzeća protekle godine zabilježila je dvocifreni rast prometa. Za mnoge je 2011. bila rekordna godina. Kao prvaci rasta se, na primer, ističu lanac drogerija „Rosman” ili trgovačko poduzeće „Alfred Tepfer”.

Za dinamičan razvoj se pobrinuo i „Folksvagen”. Taj proizvođač automobila, kod kojeg su kormilo preuzele porodice Pih i Porše, i koje, prema tome potpada pod definiciju porodičnog preduzeća, 2011. je zabilježio rast prometa za 26 odsto – na 159 milijardi evra.

Automobilska industrija uopšte pripada onim sektorima u kojima su se porodična preduzeća proteklih godina pokazala naročito pogodna za rast i otporna na krize. Samo tri preduzeća su protekle godine bilježila gubitke.

Mnoga porodična preduzeća su se tokom godina odlično razvila. Među njih, na primjer, spada i koncern za proizvodnju i trgovinu plemenitim metalima. To preduzeće je 2007. zabilježilo 12 milijardi evra prometa, a prošle godine čak 26 milijardi. Ili recimo naftno preduzeće „Makrvard i Bahs”, koje je u istom periodu zabilježilo rast prometa sa 11 na 17,3 milijardi evra.

Razmišljaju u generacijama

Iza tih uspješnih priča, nerijetko se kriju istaknute preduzetničke ličnosti. Uz to dolazi da porodična preduzeća ne razmišljaju u kategorijama kvartala, već generacija. To nužno utiče na dugoročnu strategiju.

Ipak, porodična preduzeća svijesnija su rizika nego zaposleni menadžeri, dobra porodična preduzeća svoje radnike tretiraju kao jednu veliku porodicu i time stvaraju svojevrstan osjećaj zajedništva, obilježen uzajamnom lojalnošću i povjerenjem.

U Filmanu rukovodstvo dobija bonuse samo ako su mušterije zadovoljne

Prema rezultatima analize štutgartskog instituta IFF, kod ovih preduzeća, mušterija je više u centru pažnje nego kod drugih velikih preduzeća, koja prije svega interesuju njihovi dioničari, napominje profesor profesor Mark Binc, predsjedavajući savjeta Instituta za porodična preduzeća i stariji partner štutgartske advokatske kancelarije „Binc i partner Binc .

On dodaje da postoje razlike i u platama članova upravnog odbora, pa se tako, na primjer, plate ljudi u lancu optičkih radnji „Filman” formiraju prema zadovoljstvu mušterija.

Binc, međutim, upozorava i da kod jakih porodičnih preduzeća štošta može da krene naopako, pa bi tako i druge firme, a ne samo „Šleker”, mogla da zadesi sudbina brisanja sa spiska uspješnih.

Veliki bankroti dogodili su se i slučajevima trgovačkog preduzeća „Arkandor” i najvećeg građevinskog preduzeće u Njemačkoj „Valterbau”. A preuzimanja od strane drugih, takođe moguća, poput slučaja proizvođača mašina „Pucmajster”, koga su preuzeli kineski investitori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana