Pomama za čajevima sa hercegovačkih livada

Jana Kezić
Pomama za čajevima sa hercegovačkih livada

BANjALUKA - Berba ljekovitog bilja u Srpskoj pri samom je kraju, a prodavci ističu da interesovanje za domaćim čajevima nikad nije bilo veće, a najveća potražnja vlada za klasičnim vrstama poput kamilice, nane i majčine dušice.

Nemanja Pelagić iz banjalučkog preduzeća “Pelagić”, koje se bavi branjem i preradom ljekovitog bilja, rekao je za “Glas Srpske” da se građani Srpske u posljednje vrijeme sve više okreću prirodnoj medicini, posebno mladi.

- Berba se privodi kraju i ostalo je još nekoliko vrsta biljaka da se obere, a neke poput pelina čekamo da dođu iz Hercegovine - kazao je Pelagić i dodao da je potražnja za ljekovitim biljem zaista na zavidnom nivou.

Proljećni dio sezone je, kako kaže, bio za brigu ali je od avgusta bilo lijepo vrijeme pa su biljke dostigle dobar kvalitet.

- Osim klasičnih vrsta čajeva, čaj od male mlečike koji je namijenjen muškarcima za ublažavanje tegoba sa urinarnim traktom, jedan je od najtraženijih - kazao je Pelagić.

U ponudi imaju više od 110 čajeva, a dnevno prodaju čak i do 100 kesica ljekovitog napitka.

Direktor preduzeća “Ljbilje d.o.o. Ljubinje” Mihajlo Vujović za “Glas” kaže da je iza njih vrlo uspješna sezona.

- Tokom pandemije virusa korona malo je umanjena prodaja naših proizvoda, a već lani smo se oporavili. Ove godine dodatno smo napredovali u samoj proizvodnji, kako ljekovitog bilja tako i proizvoda od njega - rekao je Vujović. Istakao je da je sezona žetve u samom finišu te dodao da pored toga što imaju svoje plantaže, sa kojih žanju ljekovito bilje, oko 30 odsto bilja prikupljaju od samih sakupljača.

Hercegovina je, kaže, odlično mjesto za uzgoj ljekovitog bilja, zbog povoljne klime i sunca pa tako u ponudi osim čajeva i mirisnih kesica, imaju i kozmetiku te sadnice ljekovitog bilja.

- Najveća potražnja vlada za našim narodnim čajem koji je rađen po posebnoj recepturi Instituta “Dr Josif Pančić” iz Beograda, a riječ je o mješavini od šest najznačajnijih trava Hercegovine - rekao je Vujović i dodao da kupcima nude još 120 vrsta čajeva.

Cijene u odnosu na prošlu godinu nisu mijenjali, a posebno su ponosni na dogovor, prema kojem će u narednom periodu njihovi proizvodi ući u prodajni lanac “DM” u čitavoj Hrvatskoj.

- U Hrvatskoj se nalazi regionalni centar “DM” i to nam otvara prostor za proširenje i ulazak na nova tržišta u Sloveniji, Mađarskoj, Austriji - rekao je Vujović. Svoje proizvode, kako kaže, trenutno izvoze u Rusiju, Srbiju, Crnu Goru, a izvozili su i u Kanadu, Njemačku.

Vlasnik firme “Smrčak” iz Zvornika Miladin Mijatović kaže da je potražnja za ljekovitim biljem zadovoljavajuća te da su pretežno orijentisani na izvoz.

- Strani kupci imaju neke specifične čajne mješavine i onda se najviše traži bilje koji im treba za tu recepturu. Osim toga, pred zimu se traži bilje protiv kašlja, za grlo i želudac - rekao je Mijatović. Istakao je da su cijene ostale na istom nivou kao i lani te dodao da ljekovito bilje izvoze na tržište Njemačke, Francuske, Danske, Švedske, Austriju i druge.

Kozmetika

Mihajlo Vujović kaže da je ljetos najveća potražnja vladala za gelom protiv ujeda komaraca. Osim toga, dobro su prodavani i serumi za njegu lica i kože.

- Značajno je porasla i prodaja dnevnih i noćnih krema za njegu lica, koje su na bazi lavande i smilja - rekao je Vujović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana