Poljoprivrednici u RS tvrde da ih čeka do sada najskuplja proljećna sjetva

E. G. S.
Poljoprivrednici u RS tvrde da ih čeka do sada najskuplja proljećna sjetva

Za vrećicu sjemenskog kukuruza treba dati skoro 100 maraka, a poskupjelo je i umjetno đubrivo, kaže Zoran Đukić

BANjA LUKA - Poljoprivrednike u Republici Srpskoj, po svemu sudeći, čeka dosad najskuplja proljećna sjetva, pa mnogi najavljuju da će zbog izuzetno visokih cijena repromaterijala i povećane cijene vještačkog đubriva prepoloviti proizvodnju.

Prema riječima predsjednika Udruženja poljoprivrednih proizvođača u Laktašima Rajka Popovića, brojni poljoprivrednici planiraju da zasade dvostruko manje površine kukuruzom i jarim strnim kulturama. Najavljeno je, dodao je on, da će se drastično smanjiti i proizvodnja krompira. Poljoprivrednik Zoran Gajić iz laktaškog sela Aleksandrovac istakao je da bez obzira na skupu sjetvu neće odustati od bavljenja poljoprivredom.

- Više mi se isplati posijati 15 dunuma kukuruza i 10 dunuma ječma, koliko mi je potrebno za ishranu svinja, nego da kupujem kukuruz - naglasio je Gajić. Dodao je da ipak neće zasijati sve površine koje je planirao, jer je došlo do mnogih poskupljenja.

- Na primjer, za 100 kilograma ureje prošle godine morao sam da platim 58, a ove 80 maraka. Isto je stanje i kada je riječ o sjemenskom kukuruzu, čija se cijena sa prošlogodišnjih 48 maraka po vrećici, ove godine povećala na 90 maraka - rekao je Gajić.

Ako se uzme u obzir i stalan rast cijena nafte, dodao je on, nije isključeno ni to da u narednom periodu siju samo oni koji to moraju. Poljoprivrednik iz Brestovčine kod Gradiške Stojanka Zurnić kaže da poskupljenje umjetnog đubriva za ovdašnje poljoprivrednike znači katastrofu.

- Kompletna proizvodnja povrtlarskih kultura, kojom se bavim, zavisi o količini datog umjetnog đubriva. Moraću da se snađem za novac, jer nemam izbora, moram da radim - istakla je Zurnićeva.

Prema njenom miljenju, mnogi poljoprivrednici neće moći da podnesu sve troškove, pa će zbog poskupljenja imati gubitke koje neće moći nadoknaditi prodajom proizvoda čije cijene uglavnom padaju. Poljoprivrednik Zoran Đukić iz srbačkog sela Sitneši istakao je da ne zna da li će zbog poskupljenja sjemenskog materijala i umjetnih đubriva zasijati sve površine ili ne.

- Najvjerovatnije ću smanjiti sjetvu, jer za vrećicu sjemenskog kukuruza treba dati gotovo 100 maraka, a umjetno đubrivo je u prosjeku poskupjelo za 40 odsto. Treba mnogo para za sjetvu, a nema ni nekih većih podsticaja ni povoljnih kredita - priča Đukić.

Poljoprivrednik Marinko Milaković iz sela Rudine kod Bijeljine kaže da će nakon najnovijeg poskupljenja mineralnog đubriva još jednom razmisliti koliko će površina zasijati u proljećnoj sjetvi.

- Nismo se oporavili ni od prethodnog poskupljenja đubriva i sjemena, a već nam dolazi novo poskupljenje. Izgleda da kod nas nema budućnosti za seljaka, jer o nama ne brine niko i prepušteni smo sami sebi - kaže Milaković.

On je istakao da je prvobitno planirao da zasije oko tri dunuma povrća i oko pola hektara kukuruza, ali da nakon najnovijeg poskupljenja razmišlja da smanji sjetvene površine.

Neophodna pomoć nadležnog ministarstva

Zoran Gajić rekao je da smatra da bi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i ove godine trebalo da stimuliše proljećnu sjetvu ne uslovljavajući subvencije obaveznom registracijom poljoprivrednih gazdinstava.

On je istakao da su subvencije ministarstva za jesenju sjetvu, koje nisu bile uslovljene registracijom, mnogo pomogle da se zasiju planirane površine strnih žita.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana