Pala cijena nafte na svjetskom tržištu

Glas Srpske
Pala cijena nafte na svjetskom tržištu

LONDON - Cijena nafte na svjetskom tržištu juče je pala zbog smanjenja potražnje za ovim energentom.

Cijene su u srijedu porasle jer se uragan "Ajk" kretao ka naftnim postrojenjima na južnoj američkoj obali i nakon što je Organizacija zemalja proizvođača i izvoznika nafte (OPEK) smanjila dnevnu kvotu proizvodnje.

U Londonu je cijena sirove nafte "brent" iz Sjevernog mora pala za 56 centi i bila je 98,41 dolar po barelu.

U Njujorku je cijena svijetle sirove nafte manja za 51 cent i iznosi 102,07 dolara po barelu.

Neočekivana odluka OPEK-a da smanji proizvodnju za 520.000 barela dnevno, izazvala je oštru reakciju Evropske unije i SAD.

Povjerenik EU za energiju Andris Pibalgs kazao je da OPEK-ova odluka o smanjenju proizvodnje, koja je prva od decembra 2006. godine, povećava neizvjesnost i loše utiče na tržište, pa je sugerisao da bi određivanje cijena trebalo prepustiti "tržišnim silama".

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) takođe je taj OPEK-ov potez nazvala kontraproduktivnim i neprikladnim i izrazila zabrinutost oko posljedica koje će imati na rast i inflaciju.

- Zabrinjava nas mogućnost zadržavanja cijene nafte na veoma visokom nivou. Već je i cijena od 100 dolara za barel prilično visoka - kazao je rukovodilac IEA-inog odjela za naftnu industriju i tržište David Fajf i dodao da se kombinacija slabih privrednih prognoza i uporno visoke cijene počinju odražavati u promjeni ponašanja i odlukama potrošača.

Barel nafte 1999. godine koštao je 10 dolara, lani 95 dolara, u aprilu ove godine rekordnih 149 dolara.

IEA prognozira pad potražnje za naftom u vodećim industrijskim razvijenim zemljama u ovoj i narednoj godini.

Izraženo u brojkama, agencija predviđa smanjenje rasta globalne potražnje za 100.000 barela na 86,8 miliona barela dnevno u 2008. godini, te za 140.000 barela na 87,6 miliona barela dnevno u 2009.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana