Održati ekonomski rast

N.N.
Održati ekonomski rast

VAŠINGTON - Svjetska banka juče je pozvala vlade iz regije zapadnog Balkana da prodube integracije s Evropskom Unijom, dalje razvijaju ljudski kapital, smanje troškove telekomunikacija i rade na rješavanju pitanja u vezi sa nestašicom energije radi održavanja ekonomskog rasta, javile su agencije.

Prema novom izvještaju Svjetske banke "Integracije zapadnog Balkana i EU: Program za trgovinu i rast", regija zapadnog Balkana je ključni dio istočne Evrope i sastoji se od grupe različitih zemalja u raznim stadijumima pristupa EU.

Hrvatska i Makedonija su kandidati za pridruživanje EU, pri čemu je Hrvatska skoro u pristupnim pregovorima.

Albanija, Crna Gora i Srbija su potpisale Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, što je značajan korak u procesu pristupanja.

BiH je parafirala nacrt sporazuma sa Evropskom komisijom, a njegovo potpisivanje je predviđeno za sredinu juna, navodi se u studiji Svjetske banke i dodaje da je posljednja decenija, naročito posljednjih pet godina bilo relativno dobro za ove zemlje.

- Međutim, one sada treba da poboljšaju, a potom i održe rast radi ubrzanja smanjenja siromaštva i približavanja EU, čak i ako vanjsko okruženje predstavlja sve veći izazov - stoji u izvještaju koji analizira i moguća ograničenja za ubrzanje rasta i rast vođen privatnim sektorom u mnogo većoj mjeri nego što je to sada slučaj u regiji.

Studija takođe daje preporuke mogućih prioritetnih aktivnosti na nivou zemlje da bi se ubrzavao rast vođen izvozom, ukazuje na potrebu za dubljim integracijama između zemalja zapadnog Balkana radi povećanja tržišne konkurentnosti, poboljšanja kvaliteta i smanjenja troškova usluga.

Osim toga, studija poziva na razvoj ljudskog kapitala kao centralnog dijela strategija zemalja u regiji, ukazuje na potrebu za smanjenjem troškova telekomunikacija, a što bi moglo povećati konkurentnost, kompenzovati nedostatke vezane za mala pojedinačna tržišta i olakšati regionalne integracije.

- Studija poziva i na preduzimanje aktivnosti radi sprečavanja mogućih nestašica energije koje mogu da imaju negativan uticaj na model i obim domaćih i stranih investicija - saopšteno je iz Svjetske banke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana