Od privatizacije 1,725 milijardi KM

Marina Čigoja
Od privatizacije 1,725 milijardi KM

Banjaluka - U Republici Srpskoj do sada je privatizovano 716 preduzeća, a njihovom prodajom prikupljeno je ukupno 1,725 milijardi KM, rekla je juče direktor Investiciono-razvojne banke RS Snežana Vujnić.

Vujnićeva je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekla da je do sada privatizovano 69 odsto od ukupnog broja preduzeća koja su predala program privatizacije.

- Gotovinom je plaćeno 1,543 milijardi KM, a preostali iznos u kuponima stare devizne štednje - rekla je Vujnićeva i dodala da je osnivanjem IRB-a i stupanjem na snagu Zakona o akcijskom fondu formiran portfelj Akcijskog fonda u koji je ušlo do tada 412 neprivatizovanih preduzeća.

Izvršni direktor Sektora za prodaju i restrukturisanje u IRB-u Dragana Tučić istakla je da je na kraju prošle godine portfelj Akcijskog fonda činio kapital ukupno 227 preduzeća. Do smanjenja broja preduzeća u odnosu na prvobitno formirani portfelj, prema njenim riječima, došlo je zbog brisanja iz sudskog registra poslije okončanih postupaka stečaja i likvidacije, kao i iznošenja iz portfelja državnog kapitala u komunalnim preduzećima i lokalnim RTV stanicama koji je prenesen na opštine. Tučićeva je istakla da se od tih 227 preduzeća gotovo polovina nalazi u postupku stečaja ili likvidacije.

- Ako njima dodamo i preduzeća koja se, po odluci Vlade RS, do daljeg neće privatizovati, dolazimo do broja od oko 100 preduzeća koja mogu biti prodata. Značajan broj ovih firmi još nije završio postupke korporatizacije, odnosno usklađivanje sa važećim zakonskim propisima, tako da, do okončanja ovih postupaka, ni ona neće biti nuđena na prodaju. Ostao je relativno mali broj preduzeća koja su u ovom trenutku spremna za privatizaciju i sva ta preduzeća su obuhvaćena planom rada IRB-a za 2013. godinu - naglasila je Tučićeva.

Ona je istakla da je tim planom predviđeno da putem berze na prodaju bude ponuđen državni kapital 24 firme u kojima je RS manjinski vlasnik, zatim u tri firme u kojima je RS vlasnik kontrolnog paketa akcija, a planirana je i izrada posebnih privatizacionih programa za pet strateških preduzeća.

- Kao posebnu grupu imamo i četiri zatvorena akcionarska društva u kojima je država stoodstotni vlasnik i koja će biti nuđena na prodaju metodom tendera, kao i osam novoosnovanih preduzeća koja će takođe na prodaju biti ponuđena metodom tendera, nakon što budu okončane izmjene zakona o privatizaciji koje su u proceduri - rekla je Tučićeva.

Dodala je da je jedno od pet strateških preduzeća koja će biti privatizovana i RŽR "Ljubija".

- Međutim, još nismo dobili zeleno svjetlo od resornog ministarstva da pripremimo poseban privatizacioni program za RŽR "Ljubija". Među strateškim preduzećima koja su obuhvaćena planom su "Famos" iz Istočnog Sarajeva, Fabrika motora specijalne namjene sa Pala, Veterinarsko-stočarski centar i "Kosmos" iz Banjaluke - rekla je Tučićeva.

"Krajinapetrol"

Na Banjalučkoj berzi juče je počela aukcija za prodaju paketa akcija "Krajinapetrola". Snežana Vujnić je rekla da su u vezi sa prodajom "Krajinapetrola" sa IRB kontaktirali "Petrobart" i NIS.

- Oni su poslali zahtjev da bude odgođena aukcija, a s obzirom na to da smo mi već bili ušli u proceduru, nismo mogli to da uradimo i obavijestili smo ih o tome. Razlog zbog kojeg je NIS tražila odgađanje jeste taj što njihovi organi do početka aukcije nisu mogli da donesu odluku o kupovini - rekla je Vujnićeva.

Ako u iduća dva dana ne bude realizovana prodaja, u IRB-u kažu da mogu ponovo organizovati aukciju pod istim uslovima, u roku od mjesec.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana