Oblačno uz mogućnost finansijskih nepogoda

Marina Čigoja
Oblačno uz mogućnost finansijskih nepogoda

Banjaluka - Republika Srpska u 2012. godini ponovo je ušla u recesiju, što je prvenstveno rezultat pada industrije, poljoprivrede i građevinarstva, a brzina ekonomskog oporavka zavisiće od reformskih mjera koje domaće vlasti budu preduzele u međuvremenu.

Navodi se to u najnovijem ekonomskom monitoru Udruženja ekonomista RS SWOT, u kojem se ističe da 2013. nosi neizvjesnost.

U izvještaju se dodaje da je tokom ove godine došlo do povećanja spoljnotrgovinskog deficita, stope nezaposlenosti, ali i broja penzionera.

- Ekonomsko usporavanje koje je obilježilo cijelu godinu uvelo je RS i u “statističku recesiju” na kraju prvog polugodišta 2012. godine, iako je ona, barem u efektivnom smislu, odavno prisutna - navodi se u monitoru i dodaje da su pozitivni rezultati tercijarnog sektora koliko-toliko ublažili ukupnu ekonomsku kontrakciju.

Naglašava se da su rast nezaposlenosti, te smanjenje životnog standarda i kupovne moći stanovništva u najvećoj mjeri posljedice nedostatka privredne aktivnosti.

Dodaje se da je Vlada predložila opravdane mjere smanjenja plata u javnom sektoru.

- Ranije smo upozoravali kako na visoke plate u javnom u odnosu na uporedive pozicije u privatnom sektoru, tako i na visok udio broja zaposlenih u javnom sektoru u odnosu na ukupan broj zaposlenih - navodi se u monitoru i dodaje da trenutno oko 28,5 odsto zaposlenih u RS radi u Vladi i vladinim institucijama, što je među najvećim procentima u Evropi.

- U ovaj podatak nisu uračunati zaposleni u javnim preduzećima, kod kojih je takođe izražen problem prezaposlenosti. RS je i rekorder po visini razlike između plata u javnom i privatnom sektoru - navodi se u monitoru.

Smanjenje plata ne treba gledati samo kao jednokratnu mjeru uštede, već priliku da se sistematski smanji premija koju trenutno ima posao u javnom u odnosu na privatni sektor.

Kada su u pitanju buyet i Ekonomska politika za iduću godinu, SWOT navodi da su nepovoljna makroekonomska kretanja u 2012. godini, neizvjesno okruženje u 2013. godini, te povećano izdvajanje za servisiranje spoljnog duga, ključna ograničenja koja su uticala na visinu i strukturu buyeta za 2013. godinu.

- Mjere Ekonomske politike nude potencijalno dva poboljšanja u javnim finansijama RS, a to je zaustavljanje trenda rasta javnog sektora i popravljanje strukture javnih rashoda. Da li će se ova poboljšanja realizovati, zavisi od načina sprovođenja predloženih politika i mogućnosti postizanja konsenzusa sa socijalnim partnerima - navodi se u monitoru.

Kada je u pitanju zaduženost RS, u analizi se ističe da je uz eventualne spoljne šokove, koji bi doveli do smanjenja rasta BDP-a i više cijene posuđivanja, moguć brzi prelazak iz sigurne u zonu u kojoj servis duga postaje otežan.

Investicije

U monitoru se dodaje da su strana ulaganja u BiH u prvih devet mjeseci 2012. iznosila više nego skromnih 56,7 miliona KM, a da ni očekivanja za iduću godinu nisu ništa bolja.

 - Imajući u vidu pogoršanje ekonomskih kretanja, visoke buyetske deficite, krizu u evrozoni, ali i izuzetno nizak kreditni rejting BiH, ni u idućem periodu ne možemo računati na značajniji priliv stranih investicija. U takvim okolnostima, intenziviranje javnih investicija biće od presudnog značaja za oporavak domaće privredne aktivnosti - navodi se u monitoru.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana