Nepovoljne prilike u okruženju uticale i na BiH

Agencije
Nepovoljne prilike u okruženju uticale i na BiH

Banjaluka - Intenziviranje nepovoljnih ekonomskih prilika u međunarodnom ekonomskom okruženju u prvoj polovini ove godine izrazito negativno se odrazilo na industrijsku proizvodnju u BiH čiji je obim u posmatranom periodu smanjen za 6,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine, navedeno je u izvještaju Direkcije za ekonomsko planiranje BiH, prenose agencije.

Glavni razlog smanjenja industrijske proizvodnje je slabljenje izvozne tražnje što je rezultiralo smanjenjem izvoza i samim tim padom proizvodnje u prerađivačkoj industriji u BiH od preko sedam odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

Osim toga, sektori rudarstva i proizvodnje električne energije, koji su determinisani domaćom tražnjom takođe bilježe smanjenje proizvodnje u odnosu na prethodnu godinu.

Pad proizvodnje u sektoru rudarstva u prvom polugodištu ove godine iznosio je dva odsto, dok je u sektoru za proizvodnju električne energije zabilježeno smanjenje proizvodnje od oko šest odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

Međutim, iako je ukupna proizvodnja električne energije u BiH u prvom polugodištu ove godine manja u odnosu na isti period prethodne godine, potrebno je istaći da je tokom aprila i maja registrovano povećanje proizvodnje u odnosu na prethodnu godinu, konstatuje se u izvještaju.

Posmatrano po entitetima, pad industrijske proizvodnje u prvom polugodištu ove godine iznosio je šest odsto u FBiH, dok je u RS registrovan pad od 4,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

Struktura radne snage u BiH se tokom maja i juna nije bitnije mijenjala i dalje je prisutan rast broja nezaposlenih lica, dok je broj zaposlenih u BiH u maju ove godine stagnirao i iznosio je 691.600 lica.

Uprkos sezonskom zapošljavanju, broj nezaposlenih u BiH u junu ove godine od 538.000 se i dalje uvećava, a administrativna stopa nezaposlenosti je 43,7 odsto.

- Bitno je napomenuti da je po prvi put u junu od početka ove godine zaustavljen trend smanjenja broja zaposlenih lica - navodi se u saopštenju Direkcije za ekonomsko planiranje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana