Najzemlju vodi najsiromašniji

Tanjug
Najzemlju vodi najsiromašniji

London - Sjaj i bijeda su obilježili 2013, a "Ekonomist" je prvi put proglasio "Državu godine" i to ne uzimajući u obzir ekonomske kriterijume - ta zemlja je Urugvaj.

Tražeći "naj-zemlju" u protekloj godini, "Ekonomist" je izabrao državu koju vodi "najsiromašniji predsjednik na svijetu", a koja je uvela neke od najliberalnijih zakona na svijetu, otvarajući planetarno značajan put.

Naj-država 2013. je, smatra "Ekonomist" - Urugvaj.

"Gej brakovi su pitanje koje ruši granice i koje je povećalo globalnu ljudsku sreću, a besplatno je. Nekoliko država je sprovelo tu politiku 2013, uključujući Urugvaj koji je istovremeno jedinstven pošto je izglasao legalizaciju i regulisao proizvodnju, prodaju i upotrebu kanabisa", navodi britanski magazin, primjećujući da vlasti Urugvaja sada mogu da usjmere pažnju na "teže zločine".

Prema navodima "Ekonomista", ako bi taj put pratili i drugi i ako bi se zakoni primjenili i na ostale narkotike, "šteta koju droga čini svijetu bila bi drastično smanjena":

"Što je još bolje, 'čovjek na vrhu', predsjednik Hose Muhika, zadivljujuće je skroman. Iskrenošću kakva nije uobičajena za političara, opisao je novi zakon kao eksperiment. Predsjednik Muhika živi u skromnom domu, vozi se na posao u 'bubi' i leti ekonomskom klasom."

Muhika od svoje plate, koja iznosi 12.500 dolara, za sebe zadržava desetinu, odnosno 1.250 dolara, a sve ostalo daje u dobrotvorne svrhe, pa ga zovu "najsiromašniji predsjednik na svijetu".

Nedavno je najavio da će, po isteku predsjedničkog mandata, usvojiti tridesetak mališana i na svoj farmi ih učiti da se bave poljoprivredom.

"Ekonomist" primjećuje da bi u izboru naj-države u 2013. ekonomski i drugi pojedinačni kriterijumi mogli da zavaraju, pa bi - ako bi u centru pažnje bio BDP - u konkurenciju mogao da uđe i Južni Sudan, koji je zabilježio porast od 30 odsto... prije svega zahvaljujući padu od 55 odsto u 2012. godini!

Ekonomski, u konkurenciji bi mogla da bude i Irska, koja je nevjerovatno mirno prebrodila izlazak iz krize ili Estonija, koja ima najmanji dug u EU...

Pitanje je i da li ocjenjivati vlade ili stanovništvo, a to je u nekim slučajevima, primećuje "Ekonomist", obrnuto proporcionalno: "Na primjer Ukrajina, sa okrutnim predsjednikom Viktorom Janukovičem i hrabrim građanima koji se smrzavaju za demokratiju na ulicama Kijeva... Ili, setite se Turske, gdje su desetine hiljada protestovale protiv autokratije i islamizma Redžepa Tajipa Erdogana, premijera-poput-sultana."

"Ekonomist" podsjeća da te priče još nisu završene, a da faktičko stanje može "za čas" da se okrene i u stabilnim demokratijama. Britaniji, primećuju, sve u svemu nije išlo loše u 2013, ali Škoti bi mogli da "uzdrmaju stvar" ako dogodine odluče da glasaju o otcjepljenju...

Prema nekim kriterijumima bi u konkurenciju ušle i države iz kojih nema izvještaja ni o kakvoj šteti niti uzbuđenju, pa bi favorit mogao da bude i Kiribati koji je, primjećuje magazin, "izgleda, imao baš tihu godinu".

Ipak, "Ekonomist" zaključuje:"Skroman, ali smio, slobodarski i raspoložen za dobar provod, Urugvaj je 'Država godine'. Felicitanciones!"

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana