Najisplativija štednja u francima

Tanja Šikanjić
Najisplativija štednja u francima

BANjALUKA - Štednja u švajcarskim francima pokazala se kao najbolji izbor, jer ta valuta tokom posljednjih nekoliko godina stalno raste, navode u Udruženju ekonomista RS SWOT.

- Stanovnici RS koji su štedjeli novac u francima ostvarili su posljednjih godina veoma velike koristi, dok su oni koji su uzimali kredite u istoj toj valuti, imali velike gubitke - istakao je predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista RS Goran Račić.

Ipak, kako navodi, posljednjih godina je teško dugoročno odrediti u kojoj valuti je najbolje štedjeti novac, jer se odnosi između valuta konstantno mijenjaju.

- Veoma je teško dati dugoročnu preporuku da li ljudi treba da štede u francima, evrima ili domaćoj valuti, jer i na domaćem i međunarodnom bankarskom tržištu u posljednje vrijeme dolazi do određenih promjena i fluktuacija - istakao je Račić.

Da stanovnici Srpske veće povjerenje imaju u strane valute pokazuje posljednji izvještaj Agencije za bankarstvo RS, prema kojem je udio devizne štednje u ukupnoj štednji u bankama u RS u 2010. godini iznosio 79 odsto.

Udio štednje u domaćoj valuti prošle godine je iznosio 21 odsto.

- Prema valutnoj strukturi, udio devizne štednje iznosi 851,4 miliona KM sa stopom rasta od 18 odsto u odnosu na 2009. godinu, dok štednja u KM iznosi 220,1 milion KM sa stopom rasta od 29 odsto u odnosu na godinu ranije - navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo RS.

Račić je istakao da je veća opredijeljenost stanovnika da štede novac u stranoj valuti, posljedica loših iskustava iz ranijeg perioda, kada su im štednje u domaćoj valuti propale.

- Većina stanovnika zbog nekih ranijih iskustava štedi u stranoj valuti, a osim toga, njihovo povjerenje poljuljala je i ekonomska kriza - rekao je Račić.

On je naglasio da bi štediše, ipak trebalo da vode računa o tome da li su depoziti banke osigurani od strane države i da li sa tog aspekta imaju određenu sigurnost da zemlja stoji iza njihove štednje.

Preporučuje da, ukoliko je ušteđevina u većem iznosu od onog za koji država garantuje, onda taj iznos štediša treba da podijeli i oroči u nekoliko banaka.

Rast štednje

Štednja stanovnika u bankama u RS na kraju prošle godine iznosila je milijardu i 71,5 miliona KM i porasla je za 177,3 miliona KM ili 20 odsto u odnosu na kraj 2009. godine. Oročena štednja iznosila je 836,6 miliona KM ili 78 odsto od ukupne štednje i imala je stopu rasta od 22 odsto.

Štednja po viđenju iznosila je 234,9 miliona KM ili 22 odsto ukupne štednje i veća je za 12 odsto u odnosu na stanje iz 2009. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana