Najavljena velika reforma MMF-a

Glas Srpske
Najavljena velika reforma MMF-a

SEUL - Zemlje grupe 20 najrazvijenijih i zemalja u razvoju postigle su na skupu u Južnoj Koreji dogovor o najznačajnijoj reformi ikada usvojenoj o upravljanju Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), čiji je cilj da privrede u razvoju dobiju veća ovlašćenja u toj međunarodnoj finansijskoj instituciji.

- Riječ je o najznačajnijoj reformi koja je ikada usvojena kada je riječ o upravljanju MMF-om - izjavio je generalni direktor te institucije Dominik Štraus-Kan dodajući da je riječ o "istorijskom dogovoru".

Kako javljaju agencije, reformom je predviđeno povećanje kapitala institucije, dok će zemlje čije su privrede u razvoju dobiti mjesta u Administrativnom savjetu. Najavljena su i povećana ovlašćenja kada je riječ o nadzoru ekonomskih politika zemalja članica.

Postignut je još jedan istorijski dogovor, o uspostavljanju tržišnog sistema valutnih kurseva. Ova odluka usvojena je i pored oštrog protivljenja Japana. Dogovor je postignut zbog zabrinutosti Kine i nekih drugih zemalja da bi labava valutna politika SAD mogla da izazove novo i naglo obaranje kursa dolara.
- U pogledu kursa, odlučili smo da valutni kursevi treba da zavise od tržišta. Dogovoreno je i da se uzdržimo od konkurentske devalvacije valute - rekao je južnokorejski ministar finansija Jun Đung Hjun.

Članice grupe G20 koje čine oko 85 odsto globalne ekonomije saglasile su se da će bolje sarađivati kako bi se smanjila velika spoljašnja neuravnoteženost.

Na sastanku u Južnoj Koreji nije odlučeno o konkretnim ciljevima za suficite ili deficite tekućih plaćanja, za šta su se uoči sastanka "dvadesetorice" uporno zalagale SAD.

- Projekat je još u fazi prijedloga koji će biti podnesen na razmatranje Administrativnom savjetu MMF-a na sastanku u novembru - rekao je Štraus-Kan.

Dugoočekivanom reformom MMF-a, deset najvažnijih akcionara te institucije biće SAD, Japan, Njemačka, Francuska, Velika Britanija, Italija, kao i Brazil, Rusija, Indija i Kina. Osim toga, evropske zemlje odrekle bi se dva mjesta u Upravnom odboru koji ima 24 člana, u korist zemalja čije su privrede u razvoju kao što je Kina, koja bi trebalo da postane treća po uticaju zemlja u MMF-u.

Sjedište MMF-a je u Vašingtonu, a institucija okuplja 187 zemalja. Međunarodni monetarni fond je osnovan 1944. s ciljem da garantuje stabilnost međunarodnog monetarnog sistema, čije je raspadanje tokom velike finansijske krize 1929-30. imalo katastrofalne posljedice po svjetsku ekonomiju. Reforme, o kojima se godinama pregovaralo, stupiće na snagu 2011. godine.

Belgija

Belgijski ministar finansija Didije Rejnder, koji je predstavljao EU na sastanku G20 u Seulu, založio se da Belgija i druge male zemlje EU dobiju mjesto u grupi dvadeset razvijenih i zemalja u razvoju, prenijele su agencije.

Dok zemlje evrozone traže grupno mjesto u MMF-u, a ne pojedinačna, Rejnder je predložio da G20 usvoji način zastupanja kao u MMF-u. U tom smislu, dodao je on, Belgija bi mogla da se rotira sa Holandijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana