Nafta neće ispod 100 dolara

(Agencije)
Nafta neće ispod 100 dolara

KUVAJT, DAKAR - Malo je vjerovatno da će se cijene nafte spustiti ispod 100 dolara za barel, s obzirom na to da njihov pad ograničava nastavljena snažna potražnja iz privreda u nastajanju poput Kine i Indije, tvrdi član kuvajtskog Vrhovnog savjeta za naftu Kalid Budai, u razgovoru za list Al-Seyassah.

Zabrinutost u vezi sa stanjem američke privrede i pad potražnje u razvijenim zemljama, “srušili” su cijene nafte na svjetskom tržištu, sa julskog rekorda većeg od 147 dolara za barel, na 125 dolara u petak prošle sedmice.

- Ne vjerujem da će se cijene vratiti na rekordni nivo, ali se neće ponovno spustiti ispod 100 dolara za barel. Mislim da će se cijene stabilizovati - naglasio je Budai.

Budai je potvrdio da su kuvajtske naftne rezerve, 100 milijardi barela.

Najnovije poskupljenje goriva za motorna vozila u zemljama zapadne Afrike, ne izaziva samo saobraćajni haos, već i veliko nezadovoljstvo stanovništva, koje se ispoljava masovnim protestima, oštrom kritikom Vlade i širenjem šverca.

U Dakaru, glavnom gradu Senegala, autobuski prevoznici i taksisti, već mjesecima tvrde da zbog poskupljenja energenata, ništa ne zarađuju.

Nezadovoljstvo skupoćom naftinih derivata, sve je izraženije i u drugim zemljama ovog siromašnog regiona, poput Burkine Faso, Sijera Leonea i Obale Slonovače, čija je prestonica Abiyan u julu bila paralisana čestim štrajkovima.

Razlog tome bila je odluka Vlade da podigne cijenu dizela i benzina za 29, odnosno 44 odsto. Štrajkovi prevoznika učestali su i u Nigeriji, iako je ta zemlja osmi izvoznik nafte u svijetu.

 

Skuplja i hrana

Porast saobraćajnih troškova preliva se na cijene mnogobrojnih proizvoda, uključujući prehrambene, od čega najviše strada upravo siromašna Afrika, upućena na veliki uvoz životnih namirnica.

Sve Vlade zapadnoafričkih zemalja već pokušavaju da dodatnim sredstvima iz buyeta ublaže posljedice “udara” poskupljenja goriva i hrane, ali su njihove mogućnosti veoma ograničene zato što su im kase - veoma “plitke”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana