Na pomolu okončanje stečaja “Šećerane”

Milijana Latinović
Na pomolu okončanje stečaja “Šećerane”

BIJELjINA - Novi sastav Odbora povjerilaca bijeljinske Fabrike šećera biće izabran na Skupštini koja je zakazana za 14. septembar, a prema nekim procjenama stečaj u “Šećerani” koji traje već pet godina mogao bi biti okončan u naredna tri mjeseca.

Rekao je to za “Glas Srpske” stečajni upravnik “Šećerane” Nebojša Matić, naglasivši da je fočanska kompanija “Pavgord” nakon potraživanja radnika i nekoliko preduzeća iz Srbije, otkupila i potraživanja Poreske uprave RS u fabrici šećera, te da sada imaju oko 64 odsto potraživanja.

- Slijedi izbor novih članova Odbora povjerilaca, jer od pet dosadašnjih, četiri više nisu članovi. Skupština će potom donijeti odluku da li će se “Šećerana” prodavati kao pravno lice ili će ponovo biti pokrenuta proizvodnja. Krećemo ispočetka, ali je situacija sada gotovo potpuno čista - rekao je Matić, dodavši da je “Pavgord” većinski povjerilac.

Matić kaže da je uvjeren da “Pavgord” ima velike planove sa “Šećeranom” s obzirom na to da su otkupili većinu potraživanja.

- Šta god “Pavgord” odluči tako će biti. Oko 80 odsto povjerilaca je isplaćeno, a sudski sporovi su okončani i pravosnažni, ostao je još samo jedan postupak, tako da vjerujem da će za tri mjeseca stečaj biti okončan - istakao je Matić.

Fočanska firma “Pavgord” je lani bila zainteresovana da kupi “Šećeranu” i za nju je nudila pet miliona maraka, ali je ta ponuda tada odbijena.

Imovina “Šećerane” godinama je prodavana po cijeni od deset miliona maraka. Osim Banjalučanina Gorana Vajkića, koji mjerka “Šećeranu” i za nju nudi 6,9 miliona maraka, za to propalo preduzeće su bile zainteresovane i firme “Soltist” i “Sarijel” iz Turske, ali u dva navrata nisu ispoštovale propise i uplatile depozit, tako da je prodaja preduzeća Turcima propala.

Poslije njih u trku za nekadašnjeg giganta ušla je i kompanija “Niva” iz Žablja u Srbiji, koja se bavi proizvodnjom medicinskih sredstava od gaze i vate. Imali su namjeru da, nakon što kupe fabriku, u njoj prošire svoju proizvodnju i zaposle 100 radnika, ali je i ta ponuda propala.

Za “Šećeranu” je bio zainteresovan i potencijalni kupac iz Kine Dragan Guru Đuragin, ali ni sa njim nije sklopljen posao.

Posljednja na listi zainteresovanih za ovo propalo preduzeće bila je firma “Unimont” iz Loznice, koja se bavi stanogradnjom, a s obzirom na to da nije uplatila depozit u predviđenom roku, prodaja je nastavljena po cijeni od osam miliona maraka. Fabrika šećera zjapi prazna već 12 godina.

Najniži iznos

Skupština povjerilaca “Šećerane” prošle godine donijela je odluku da se licitacije organizuju svakih 15 dana i da se cijena spušta za 500.000 KM, počevši od 9,5 miliona maraka. Tada je odlučeno da je najniži iznos ispod kojeg neće padati cijena sedam miliona KM.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana