Mjesečna proizvodnja 16.000 tona rude

M. Milunović
Mjesečna proizvodnja 16.000 tona rude

SREBRENICA - U Rudniku olova i cinka "Sase" iz Srebrenice zahvaljujući velikim investicionim ulaganjima koja se procjenjuju na 1,7 miliona evra i odličnim privrednim i proizvodnim rezultatima, 460 zaposlenih mjesečno zarađuju u prosjeku 1.000 maraka.

Ovo je izjavio direktor rudnika "Sase" Aleksandar Petrić i istakao da je proizvodnja na mjesečnom nivou 16.000 tona rude, ali planirano je da se poveća na 18.000 tona.

Petrić je naglasio da je proizvodnja u rudniku, od prošle godine u punom zamahu od kada je Vlada Republike Srpske dodijelila koncesiju na korišćenje rudnika međunarodnoj korporaciji "Gross" koja se pokazala kao ozbiljan investitor uloživši novac u modernizaciju rudnika i nabavku najsavremenije opreme koja se koristi u rudarstvu.

- Stari rudnik "Sase" je prije dolaska strateških kupaca bio pred stečajem i bila su neophodna ulaganja da bi mogli da odgovorimo zahtjevima tržišta i da plasiramo rudu za potrebe domaćeg i inostranog tržišta - navodi Petrić.

On je dodao da rudnik "Sase" trenutno izvozi u Srbiju, Sloveniju, Mađarsku, Bugarsku, Češku i druge zemlje.

Govoreći o privredi Srebrenice u kojoj rudnik "Sase" ima najvažniju poziciju i čini okosnicu industrijskog razvoja, Petrić je rekao da je firma "Gross" od 2005. godine pokazala namjeru da investira u proizvodnju rudnika.

Zbog komplikacija u privatizaciji, odnosno uvođenju strateškog investitora u "Sase", rudnik nije radio u periodu od 2006. do 2007. godine. Zastoj u proizvodnji uzrokovao je štetu od nekoliko miliona maraka, pa su rudari rudnika "Sase" organizovali brojne proteste u rudniku i Srebrenici.

Rudari ljetuju u Poreču

Rudnik "Sase" drugu godinu zaredom šalje svoje rudare na ljetovanje u ekskluzivni turistički centar Poreč.

Prema riječima predsjednika Sindikata u rudniku "Sase" Toška Rakite, svi radnici imaju redovne plate i povezan staž.

- Rukovodstvo vodi računa o radnicima, i na osnovu pojedinačnog kolektivnog ugovora koji je usvojen na nivou preduzeća najniža cijena rada iznosi 370 KM što je znatno više u odnosu na druga preduzeća u sektoru rudarstva - rekao je Rakita.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana