Ministarstvo poljoprivrede RS: Ne očekujemo nestašice, proizvodimo dovoljno mlijeka

GS
Ministarstvo poljoprivrede RS: Ne očekujemo nestašice, proizvodimo dovoljno mlijeka

BANjALUKA - Srpska proizvodi sasvim dovoljno mlijeka za svoje tržište, a čak i kad bi nam se zatvorile granice za uvoz mlijeka, ne očekujemo bilo kakve nestašice, rekli su u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

U izjavi za „Nezavisne“ podsjetili su da u BiH i Republiku Srpsku i dalje ulaze značajne količine mlijeka iz uvoza i to prvenstveno zemalja EU, a ponajviše Hrvatske i Slovenije.

Vlada Srbije je u utorak, 6. septembra, zabranila izvoz sirovog i pasterizovanog mlijeka, osim za Sjevernu Makedoniju i Albaniju, s ciljem omogućavanja redovnog snabdijevanja stanovništva mlijekom i sprečavanja odliva sirovine van granica zemlje.

-Prema statističkim podacima ukupan broj muznih grla u Republici Srpskoj  je oko 75.000, dok je broj muznih grla obuhvaćen otkupom, oko 31.000. Navedeni broj muznih grla obuhvaćen otkupom, uz prosječni intenzitet proizvodnje, može obezbijediti oko 150 miliona litara mlijeka godišnje što je dovoljno za potrebe domaćeg tržišta - istakli su iz resornog ministarstva.

Dodali su da je jedna od mjera Vlade RS i Ministarstva usmjerenih ka povećanju proizvodnje mlijeka podjela oko 900 visokokvalitetnih steonih junica koja se obavlja ovih dana širom Republike Srpske, kako bi obnovili stočni fond i podigli broj muznih grla.

-Sigurno da je šansa za domaće proizvođače najava jednog tako velikog uvoznika kao što je Srbija, da će obustaviti uvoz kod nas, jer su i sami često negodovali na velike količine mlijeka koje nam dolazi iz uvoza. A da bi postigli veću proizvodnju, mi im pomažemo upravo gore opisanom mjerom, uz redovnu isplatu podsticaja za mlijeko - pojasnili su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

 

Istakli su da će ove godine biti isplaćeno 15 godišnjih premija za mlijeko, umjesto 12 kao što je uobičajeno svake godine, te su tri već isplaćene.

-Mi od početka podržavamo inicijativu „Otvoreni Balkan“ i u više navrata smo apelovali i da BiH pristupi ovoj inicijativi. Ima više razloga zbog čega bi BiH imala koristi od pristupanja „Otvorenom Balkanu'" - zaključili su u Ministarstvu.

Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković rekao je danas da BiH u osnovi ne stoji loše kada je riječ o snabdjevenosti tržišta mlijekom.

Prema njegovim riječima, ultrahomogenizovano mlijeko, koje se najviše i izvozi u inostranstvo, u slučaju eventualne nestašice u BiH može se usmjeriti na zadovoljavanje domaćih potreba.

"Vlada Srbije ograničila je izvoz mlijeka u susjedne zemlje, osim u zemlje `Otvorenog Balkana` - Sjevernu Makedoniju i Albaniju, te se kod nas u medijima povela polemika - imamo li mlijeka i jesmo li u krizi, kako će se to odraziti na naše tržište", rekao je Marinković novinarima u Sarajevu i pojasnio da je ova mjera Vlade Srbije ograničena na mjesec dana, vjerovatno dok se ne sagledaju njihovi bilansi.

Marinković je ukazao na oprečne stavove „jer iz FBiH kažu da je snabdijevanje stabilno i da nema problema, dok pojedini u javnosti iz Republike Srpske kažu da može doći do krize“.

On je pojasnio da se mlijeko i mliječni proizvodi u najvećem dijelu izvoze, oko 32 miliona KM, u zemlje okruženja, te da prednjače Crna Gora, Hrvatska i Srbija.

-Za nas je nepovoljno to što se uvozi u vrijednosti oko 90 i nešto miliona KM mlijeka i mliječnih proizvoda. Naša proizvodnja nije na takvom nivou da može zadovoljiti domaće potrebe u proizvodima više faze prerade tako da u najvećem dijelu uvozimo sireve raznih kvaliteta i masnoća - rekao je Marinković.

Kad je riječ o cijeni mlijeka, on je ukazao da to zavisi od inputa koji poljoprivrednici imaju prilikom proizvodnje sirovog mlijeka, ali i u preradi, podsjetivši na nepovoljnosti poput suše ove godine i poskupljenje krmnog bilja.

-Neki od proizvođača najavljuju da će smanjiti stočni fond, vjerovatno jer ne mogu da obezbijede prehranu, tako da će cijena  biti tržišna. Vlade koje obezbjeđuju subvencije bi trebale da povedu računa ukoliko želimo da zadržimo proizvodnju makar na sadašnjem nivou, da se obezbijede stimulacije i se pomogne primarnim proizvođačima - dodao je Marinković.

On je ukazao da se mora značajnije povesti računa o primarnoj proizvodnji i stočarstvu kao baznoj grani koja obezbjeđuje sirovine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana