Milan Božić: Nezapamćeno mali prometi

D. PEJIĆ
Milan Božić: Nezapamćeno mali prometi

Prema Božićevom mišljenju, odluka o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova dodatno je poljuljala ionako slabo povjerenje stranih investitora

NEZAPAMĆENO mali prometi i još manji broj transakcija u prošloj sedmici zabilježeni su na domaćem, ali i na tržištima kapitala u regionu, istakao je direktor Banjalučke berze Milan Božić.

Prema njegovom mišljenju, odluka o jednostranom proglašenju nezavisnosti južne srpske pokrajine dodatno je poljuljala i onako slabo povjerenje stranih investitora.

Kako je istakao, nestabilna politička situacija u BiH već duže vrijeme utiče na kolebanje cijena akcija na berzi.

► Kakve će posljedice za tržište kapitala imati situacija oko odluke privremenih institucija u Prištini oko jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova?

BOŽIĆ: Trenutni razvoj događaja ne ide u prilog berzama, s obzirom na to da će se investicije u regiju gledati u kontekstu mogućih podjela u vezi sa budućim statusom Kosova. Biće uneseno dosta negativne energije i u odnose među zemljama u regiji, što može ugroziti već najavljene regionalne projekte.

► Kako gledate na trenutno stanje na Banjalučkoj berzi i koji su, po Vama, razlozi konstantnog pada cijena svih akcija od sredine aprila?

BOŽIĆ: Vrijeme početne potcijenjenosti je iza nas, tako da je u budućem periodu potrebno izgraditi uvjerljivu "investicionu priču". Sva regionalna tržišta su bila pod velikim uticajem stranih investitora, tako da se danas osjeća njihovo odsustvo zbog rješavanja problema sa investicijama na većim tržištima. Strani investitori očekuju rasplet političkih nesporazuma koji su bili karakteristični za BiH u prethodnom periodu, te konačno potpisivanje sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji sa EU. Domaći investitori teško prihvataju znatno manje cijene akcija u odnosu na početak prošle godine.

► U izvještaju Agencije za istrage i zaštitu, za prošlu godinu, među sektorima u kojima se nelegalno stečen novac pokušava ubaciti u legalne tokove navodi se berzansko poslovanje, blok poslovi, vrijednosni papiri. Kako je moguće "prljav" novac oprati na berzi?

BOŽIĆ: Kriminalci koriste razne oblike ulaganja za pranje novca, tako da hartije od vrijednosti ne mogu biti izuzetak. Obično se takve transakcije mogu prepoznati po nerealnim iznosima. Banjalučka berza redovno prijavljuje sve sumnjive transakcije nadležnim institucijama.

► Da li je zbog niskih prometa na Banjalučkoj berzi upitan rad i opstanak brokerskih kuća?

BOŽIĆ: Trenutni obim prometa ugrožava opstanak svih institucija na tržištu kapitala. Brokerske kuće mogu da traže izlaz u proširenju broju usluga.

► Koliko ima likvidnih akcija sa kojima se trguje na Berzi?

BOŽIĆ: Danas se teško može govoriti o likvidnosti na berzi. Mi smo izdvojili oko 50 akcija kojima se trguje kontinuirano, ali je obim prometa sa većinom akcija mali. U narednim danima očekujemo objavu finansijskih izvještaja za 2007. godinu, što će u velikoj mjeri uticati na zanimanje za pojedine akcije. U toku godine se može očekivati da najmanje jedno privatno preduzeće ponudi akcije na berzi.

Neophodna osnovna znanja o tržištu kapitala

► Koliko će najavljeno uvođenje novog predmeta u srednje škole čiji sadržaj će biti vezan za tržište kapitala, ulaganja, kulturu novca biti značajno za mlade?

BOŽIĆ: Pokazalo se da su neupućeni investitori do aprila ove godine značajno uticali na "pregrijavanje" tržišta, a danas su značajan faktor obaranja cijena. Smatramo da su osnovna znanja o tržištu kapitala neophodna mladom čovjeku, te da je škola pravo mjesto da se steknu. U okviru projekta je predviđena i obuka za nastavnike, izrada udžbenika, te sistem takmičenja za škole i učenike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana