Metalci gomilaju robu u skladištima

Anita Janković Rečević
Metalci gomilaju robu u skladištima

BANjALUKA - Metalska industrija u Srpskoj u samom je vrhu privrednih grana koje sve izraženije osjećaju posljedice krize u Evropi, jer narudžbe ino-kupaca od početka godine konstantno opadaju, zbog čega su pojedina preduzeća smanjila proizvodnju, a druga pune skladišta.

Problemi metalskog sektora počeli su još lani, kada su cijene repromaterijala nezaustavljivo rasle. Limovi i cijevi u jednom momentu koštali su 1.650 evra po toni.

Sagovornici “Glasa” tvrde da se situacija na tom polju konačno stabilizovala te da tona repromaterijala u prosjeku košta oko 900 evra, a nema problema ni sa isporukom. Glavobolju im, međutim, zadaju ino-kupci koji od početka godine malo, pomalo skraćuju listu narudžbi.

Kompanija “Metalac MBM” iz Dervente proljetos je imala pad narudžbi za oko 25 odsto u odnosu na lani, a direktor i vlasnik te firme Slobodan Golub ističe da je došlo do pogoršanja.

- Narudžbe za ovaj mjesec i orijentaciono za septembar prepolovljene su u odnosu na prošlu godinu. Za avgust je donekle razumljivo, jer je vrijeme godišnjih odmora i inače dolazi do smanjenja proizvodnje, ali šta se dešava u Evropi i dokle će to ići ne znam. Trenutna situacija je vrlo nezgodna i nepovoljna, pratimo šta se dešava u auto-industriji, za koju smo vezani jednim proizvodom i prema tvrdnjama naših saradnika na Zapadu je sve stalo - priča Golub za “Glas”.

Dodaje da je situacija i u drugim izvoznim preduzećima u Srpskoj slična te da se problem djelimično nastoji prevazići traženjem novih kupaca.

- Ove sedmice posjetio nas je novi kupac, dobili smo prolaz kada je riječ o uzorcima pa ćemo vidjeti šta će biti. Za sada podnosimo udarce i tako možemo još neko vrijeme. Radimo u istom kapacitetu kao i ranije, u određenoj mjeri punimo skladište, s obzirom na to da imamo veliki objekat u kojem možemo uskladištiti tromjesečnu proizvodnju - kazao je Golub.

Pad narudžbi muči i metalsko preduzeće “Tikt manufaktura” iz Gradiške čiji vlasnik Krešimir Bodrožić očekuje da će tokom kasne jeseni doći do određenog stepena stabilizacije.

- Obim narudžbi manji je za 35 odsto. Radimo djelimično smanjenim kapacitetom, a orijentisali smo se i na nove kupce i stare veze koje su bile uspavane, tako da smo taj pad uspjeli kompenzovati sa oko 20 odsto na dodatnom tržištu. Razlika je ono što nas boli, ali za sada možemo živjeti i poslovati s tim. Cilj je godinu okončati na pozitivnoj nuli, a iduća će prema našim saznanjima biti bolja - optimističan je Bodrožić.

Zaposleni u metalskom sektoru ostvaruju zaradu veću od republičkog prosjeka, a Bodrožić ističe da bez obzira na probleme u poslovanju ne razmatraju smanjenje plata ili otpuštanje radnika.

- Razmišljamo da povećamo efikasnost da bismo mogli dodatno podignuti plate, to je jedini način da stimulišemo ljude da ostanu - rekao je on.

Saradnja

Krešimir Bodrožić kaže da za razliku od većine privrednika nema problema sa nedostatkom kadra zahvaljujući odličnoj saradnji sa Tehničkom školom u Gradišci.

- Već godinama usko sarađujemo sa školom koja nam pomaže da popunimo kadar, tako da nemamo većih poteškoća na tom polju - navodi Bodrožić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana