Kriza udara i na parfimerije

Dragana Keleč
Kriza udara i na parfimerije

Banjaluka - Skupocjene parfeme i toaletne vode može sebi da priušti sve manje stanovnika Srpske, što potvrđuju u većini parfimerija, gdje ističu da je prodaja mnogo lošija nego ranijih godina, te da zbog slabe kupovne moći najbolje "idu" jeftiniji brendovi.

Direktor maloprodaje u "Didaku" Aleksandra Kalaba rekla je da je prodaja parfema i kozmetike dosta dobra, ali da se stanovnici najviše odlučuju za jeftinije brendove, jer nemaju novca za skupu kozmetiku.

- Zbog slabije kupovne moći stanovnici se najčešće odlučuju za kupovinu parfema koji koštaju u prosjeku između 50 i 60 maraka. Naravno, postoje i kupci skupljih brendova kao što su "Guči", "Bulgari", "Pako Raban" i drugi, ali njih je mnogo manje - istakla je Kalaba.

I u parfimerijama "Serđo" kažu da je prodaja skupih parfema dosta slabija u odnosu na nekoliko godina ranije.

- Mušterije najčešće traže parfeme do 70-80 maraka. Ima i kupaca skupljih parfema, ali su oni ipak mnogo rjeđi, i to obično traže "Šanelove" parfeme koji koštaju od 115, pa čak i 324 marke - kažu u ovoj parfimeriji.

Slična situacija je i u ostalim radnjama u kojima se prodaje kozmetika i parfemi, gdje kažu da su mala primanja najveći uzrok zbog kojeg stanovnici ne mogu sebi da priušte skuplje proizvode.

- Obično se kupuju parfemi manjih pakovanja i nižih cijena. Naravno, ima i onih koji pazare skuplji parfem, ali njih je mnogo manje - rekli su u jednoj bijeljinskoj parfimeriji.

Načelnik Odjeljenja za komunikacije Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević rekao je da su prošle godine u BiH uvezene 452 tone parfema i toaletne vode, ukupne vrijednosti 15 miliona maraka, dok je godinu ranije na tržište BiH iz uvoza stigla 421 tona parfema, vrijednosti 14,2 miliona maraka.

Prema podacima UIO BiH, lani je uvezeno i 718 tona raznih proizvoda za uljepšavanje, šminkanje, te njegu kože, čija je vrijednost bila 16 miliona maraka, kao i preparata za kosu u količini od 5.405 tona, vrijednih 39 miliona KM.

- Kozmetika je najviše uvožena iz Njemačke, Italije, Slovenije, Francuske, Hrvatske i Srbije - istakao je Kovačević.

Falsifikati

Kovačević je rekao da službenici UIO svake godine privremeno oduzimaju raznu robu, između ostalog, i kozmetiku.

- Kad su u pitanju razlozi za privremeno oduzimanje kozmetike, najčešće se radi o carinskom prekršaju kada se prijavljuje manja količina za uvozno carinjenje od stvarne količine koja se uvozi, radi plaćanja manjih uvoznih dažbina, ili se radi o falsifikatima poznatih svjetskih marki - kazao je Kovačević.

 

 

Uvoz parfema i kozmetičkih proizvoda u BiH u 2012.

Proizvod

Količina

(u tonama)

Vrijednost

(KM)

parfemi

452

15 miliona

šminka

718

16 miliona

preparati za kosu   

5.405

39 miliona

preparati za higijenu

1.244

15 miliona

preparati za brijanje 

3.927

36 miliona

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana