Kriza stiže i u medije

Marina Čigoja
Kriza stiže i u medije

BANjA LUKA - Zbog globalne ekonomske krize u svijetu pojedine marketinške agencije u BiH od naredne godine najavile su smanjenje izdvajanja za reklame u medijima do čak 50 odsto.

- Mislim da je najava od 50 odsto pretjerana, ali da će biti redukcija, vjerujem da hoće. Izdvajanja će se vjerovatno smanjiti iz razloga što klijenti agencija poslovanje posmatraju globalno, te u odnosu na ukupnu recesiju dolazi i do smanjivanja investicija u oglašavanje - istakao je zamjenik direktora marketinške agencije SV-RSA Neven Kulenović.

On je dodao da neće biti ozbiljne krize u medijima u BiH, ali da će zbog nedostatka sredstava na tržištu poslovanje biti otežano.

Direktor dnevnog lista "Dnevni avaz" Faruk Čaryić kaže da nije upoznat sa najavama oglašivača.

-  U svakom slučaju, i ako se takve prognoze ostvare, ne plašimo se jer je naš tiraž i uticaj takav da treba klijentima koji se obraćaju tržištu. Mnogo veći problem je što država ne vodi računa o medijima pa nam je PDV isti kao i svima ostalima, a cijena novina mala - smatra Čaryić.

Suvlasnik i predsjednik "Evropa pres-holdinga", najvećeg medijskog koncerna u Hrvatskoj, Nino Pavić rekao je "Lideru" da je krenuo u restruktuiranje, jer sa starim oblicima organizacije neće opstati nijedna medijska kuća u svijetu.

- Okolnosti u budućnosti će biti drugačije i ne možemo da čekamo da nas na promjene prisile nevolje. Upravo su rezanje troškova i otkazi prosječnim ili onim ispod prosjeka glavna motivacija najboljima. U EPH želimo najbolje ljude u Hrvatskoj i maknućemo svakoga ko takvima smeta. Povisićemo platu svojim najboljim novinarima, rekao je Pavić i najavio da se okreće prioritetu - Internetu.

Kriza, koja čeka i BiH, krenula je iz SAD, a ugledni "Njujork tajms" objavio je krajem oktobra da je zabilježio veliki pad profita.

Grupacija u čijem sastavu posluju sajt "Abaut", "Boston gloub", "Internešenel herald tribjun" i još 16 dnevnih listova saopštila je da su joj prihodi opali za 14,4 odsto.

Najveći pad zabilježen je u prihodima od reklama u štampanim medijima - 18,5 odsto.

- Pad prihoda od reklama u štampanim izdanjima u ovom kvartalu ubrzan je usporenjem ekonomije, saopštila je direktor "Njujork tajmsa" Dženet Robinson.

Bez posljedica

Profesor marketinga na Ekonomskom fakultetu u Banjoj Luci Perica Macura smatra da se moguće smanjenje ulaganja u reklame od sljedeće godine neće bitnije odraziti na rad medija.

- Ukoliko preduzeća smanje izdvajanja za reklame to može da ima malo uticaja na medije, ali smatram da oni neće biti pretjerano hendikepirani time. Može doći do smanjenja reklama, ali ne i do neke velike i drastične krize, jer i u stanjima krize potrošač reaguje na sebi svojstven način - istakao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana