Korona nije zakrčila “mliječni put”

Milijana Latinović
Korona nije zakrčila “mliječni put”

BANjALUKA - Plasman mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u Evropsku uniju bilježi blagi rast pa je tako vrijednost tih proizvoda koji su prije tri godine završili na evropskim trpezama iznosila 11 miliona maraka, dok je lani dostigla 18 miliona KM.

Pokazala je to analiza stanja na tržištu mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH koju je izradilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.

Prema njihovim podacima lanjski izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda bio je za 16 odsto količinski i 23 odsto vrijednosno veći u odnosu na godinu ranije, te 57 odsto količinski i 64 odsto vrijednosno u odnosu na 2018. godinu.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS Vladimir Usorac rekao je za “Glas Srpske” da je prekomjeran uvoz i dalje najveća boljka farmerima.

- Kada je nešto maleno i kada se malo poveća izgleda mnogo. Nažalost izvoz mlijeka nije onoliki koliki bi trebao biti. Svaki rast je dobrodošao, ali nama i dalje treba zaštita domaće proizvodnje od nelojalne konkurencije i nekontrolisanog uvoza koju tražimo zadnje dvije godine - rekao je Usorac.

On upozorava da se uporedo sa blagim rastom izvoza u mnogo većoj mjeri povećava uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz EU na domaće tržište, a to pokazuje i analiza Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa prema kojoj je 2017. godine vrijednost uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda iz EU iznosila 129 miliona maraka, a lani je dostigla 137 miliona KM.

Analiza pokazuje i da se primarna proizvodnja svježeg sirovog mlijeka u BiH smanjuje. Prije četiri godine u BiH je proizvedeno 682 miliona litara, a lani 631 milion litara, što je smanjenje od osam procenata.

- Na manju ukupnu proizvodnju sirovog mlijeka u 2020. godini uticala je manja proizvodnja u Srpskoj za šest odsto i Distriktu Brčko za jedan odsto. U FBiH zabilježeno je povećanje za svega dva procenta - pokazala je analiza.

U ukupnoj proizvodnji mlijeka dominira proizvodnja kravljeg mlijeka sa učešćem od 97 odsto, dok je učešće ovčijeg mlijeka iznosi tri, a kozjeg svega jedan procenat.

Iako proizvodnja pada, otkup svježeg sirovog mlijeka bilježi konstantan rast sa 258.185 tona koliko je iznosio otkup mlijeka 2017. godine na 275.976 tona u 2020. godini, što je za sedam odsto više.

Na teritoriji BiH trenutno radi preko 30 mljekara, dok je njih 11 ispunilo sve uslove za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda na evropsko tržište. Prosječno između 37 i 40 odsto proizvedenih količina svježeg sirovog mlijeka mljekare otkupe od domaćih proizvođača mlijeka.

 Proizvođači

Mljekare u BiH otkupljuju mlijeko od 15.000 proizvođača sirovog mlijeka. Analiza pokazuje da je od ukupnog broja 4.000 mljekara iz Srpske, 10.500 u FBiH i oko 500 proizvođača mlijeka iz Brčko distrikta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana