Južni tok, odbrojavanje do starta

Agencije
Južni tok, odbrojavanje do starta

Moskva - Gradnja "Južnog toka" za Rusiju je prioritet, a za Evropu neophodnost, jer joj donosi energetsku bezbjednost. To poručuju iz "Gasproma", uoči početka izgradnje zakazane za 7. decembar. Iz "Gasproma" obećavaju da će gas "Južnim tokom" stizati do evropskih potrošača od 2015. godine, javile su agencije.

Rusko-bugarsku obalu Crnog mora spojiće podvodna dionica gasovoda "Južni tok" duga 900 kilometara, na dubini od dva kilometra.

Od Anapa, 60 kilometara od glavne "Gaspromove" kompresorske stanice Beregovaja u Krasnodaru, pa do Varne.

Kopnenim putem, trasa ide preko Bugarske, Srbije, Mađarske, Slovenije do Italije.

- Gasovod 'Južni tok', kapaciteta 63 milijarde kubnih metara godišnje, imaće dovoljno gasa da obezbijedi grijanje, toplu vodu i snabdijevanje strujom za oko 30 miliona domaćinstava u Evropi - kaže Sebastijan Sas iz kompanije "Južni tok transport".

Poređenja radi, to je potpuna energetska snabdevenost gasom za, recimo, 12 Srbija. 

"Gasprom" istovremeno počinje da gradi i kompresorske stanice, poput one u Krasnodaru, kako bi gasovod mogao da funkcioniše.

Gasovod ide u zemlju i dalje u Crno more i takvu stanicu imaće i "Južni tok".

Evropska unija insistira da kroz gasovod ne prolazi samo ruski gas, već da on bude dostupan za distribuciju i gasa drugih zemalja.

U "Gaspromu" se nadaju da će se Rusija i Unija o tome dogovoriti jer je za zvaničnu Moskvu "Južni tok" prioritet.

Rukovodilac projekta "Južni tok" Leonid Čugunov kaže da ne postoji nijedna mogućnost da gasovod "Južni tok" ne bude izgrađen.

Od početka, ta investicija je političko pitanje.

Nekim zemljama, sada, ipak nije svejedno što ih glavna trasa zaobilazi.

Novinar hrvatskog Večernjeg lista Marko Biočina kaže da to što glavna trasa "Južnog toka" neće prolaziti kroz Hrvatsku jeste iznenađenje u široj javnosti, ali ne i stručnoj.

- To su posljedice nekih loših političkih odluka još iz 2007, a zatim iz 2010. A ovo sada je samo konačni rezultat takve politike. Činjenica jeste da postoji plan izgradnje gasne konekcije prema Srbiji. On će se vjerovatno raditi. U interesu Hrvatske je da ima interkonekcije sa zemljama okruženja - kaže Biočina.

Zemlje kroz koje gasovod prolazi, pripremaju se za gradnju svojih trasa.

Izgradnja srpske dionice uposliće domaću privredu, najmanje 2.000 ljudi, a od trazitnih taksi računa se na 200 miliona evra godišnje.

Srbija ima važnu ulogu na gasnoj mapi Evrope.

Trasa gasovoda "Južni tok" već je ucrtana na kontrolnoj tabli u glavnom dispečerskom centru "Gasproma" u Moskvi.

Sedamdeset novinara iz cijele Evrope, koje je "Gasprom" ugostio uoči početka radova, zanimali su svi detalji o gasovodu.

Ruski gasni gigant uverava da je, zajedno sa akcionarima iz Italije, Francuske i Njemačke, obezbijedio finansiranje projekta vrijednog 16 milijardi evra.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana