Javna rasprava u Banjoj Luci o Nacrtu zakona o veterinarstvu

M. MILjUŠ
Javna rasprava u Banjoj Luci o Nacrtu zakona o veterinarstvu

Novim zakonskim rješenjima trebalo bi da se doprinese boljem ukupnom stanju u oblasti veterinarstva, a naročito uspješnijem suzbijanju i kontroli zaraznih bolesti životinja

BANjA LUKA - Republika Srpska uskoro treba da dobije inovirani zakon o veterinarstvu, koji će zamijeniti postojeći zakonski dokument o zdravstvenoj zaštiti životinja i veterinarskoj djelatnosti, koji je na snazi još od 1995. godine. Ovo je, između ostalog, rečeno juče u Banjoj Luci, u okviru javne rasprave koju je o Nacrtu zakona o veterinarstvu organizovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Prema riječima pomoćnika ministra poljoprivrede za sektor veterinarstva Drage Nedića, novim zakonskim rješenjima treba da se doprinese boljem ukupnom stanju u oblasti veterinarstva, a naročito uspješnijem suzbijanju i kontroli zaraznih bolesti životinja.

On je dodao da je jedan od razloga za donošenje novog zakona usklađivanje sa standardima koji važe u Evropskoj uniji, kao i harmonizacija sa Zakonom o veterinarstvu BiH, što je jedan od važnih preduslova zajedničkog djelovanja u oblasti veterinarstva na prostoru cijele BiH.

- Nova zakonska rješenja predstavljaju dobru osnovu za donošenje podzakonskih akata i plana hitnih intervencija za pojedine situacije, što će omogućiti da se na vrijeme obave sve pripremne radnje i brzo djeluje u slučaju pojave zaraznih bolesti životinja.

Osim toga, novina je što se uvode dva nova tijela - veterinarski savjet, koji će biti sastavljen od eminentnih veterinarskih stručnjaka, te savjet korisnika usluga koji bi sačinjavali predstavnici iz oblasti stočarstva, potrošača hrane koju kontroliše veterinarska služba i drugi.

Nesumnjivo je da nam je zajednički cilj da imamo zdravu populaciju životinja na ovim prostorima, odnosno zdravstveno ispravnu hranu - rekao je Nedić.

On je dodao da je u okviru podrške Svjetske banke razvoju poljoprivrede na prostoru BiH vrlo izvjesna i realizacija projekta spremnosti za borbu protiv avijarne influence (ptičji grip), zatim protiv klasične kuge svinja i bjesnila na ovim prostorima, s tim što bi se sa vlastitim sredstvima išlo više na domaću, a sa inostranim na divlju populaciju životinja, čime bi se ostvario cjelovit pristup.

Predsjednik Skupštine Zajednice živinara Republike Srpske Rajko Latinović je ocijenio da je dobro što se prišlo donošenju novog zakona o veterinarstvu, ali će on uspjeti onoliko koliko država odvoji para za njegovo sprovođenje u praksi.

ODGOVORNOST

Jedan od najvećih uzgajivača svinja u Srpskoj i BiH Mišo Maljčić smatra da donošenjem i primjenom novog zakona treba da se poboljša stanje u oblasti zdravstvene zaštite životinja i u veterinarstvu u cjelini, ali ujedno ukazuje na to da od toga neće biti ništa, ukoliko se odgovornost u ovoj djelatnosti ne podigne na znatno viši novo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana