Ispunjeni urbanističko-tehnički uslovi za izgradnju HE “Dabar”

Agencije
Ispunjeni urbanističko-tehnički uslovi za izgradnju HE “Dabar”

Trebinje - Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić uručila je direktoru Hidroelektrane “Dabar” Radivoju Bratiću dokument o ispunjavanju urbanističko-tehničkih uslova za izgradnju ovog elektroenergetskog objekta važnog za privredu cijelog regiona.

Uručujući Bratiću dokument koji sadrži “lokacijske uslove”, Golićeva je danas u Trebinju istakla da je riječ o važnom infrastrukturnom objektu, ne samo za istočnu Hercegovinu već i za cijelu Srpsku i naglasila da će posebno značiti ako na njegovoj gradnji bude angažovana domaća građevinska operativa.

- Poslije lokacijskih uslova slijedi izdavanje ekološke dozvole, odnosno investitor treba da resornom ministarstvu dostavi zahtjev za odobrenje građenja pristupnih puteva i drugih zemljanih radova - navela je Golićeva i izrazila nadu da će do kraja aprila biti odobrena gradnja prve faze, poslije čega bi uslijedila izgradnja ovog hidroenergetskog bloka.

Bratić je rekao da dinamika radova teče po planu, da se ne odstupa od propisane procedure i da će HE “Dabar” na mreži biti početkom 2017. godine.

Direktor “Elektroprivrede RS” Branislava Milekić izjavila je da su u toku aktivnosti na pribavljanju određenih saglasnosti, koje su potrebne za izdavanje građevinske dozvole, te izbor izvođača za dodatne istražne radove, koji su neophodni za završetak glavnog projekta.

- Procedura koja je predviđena koncesionim ugovorom koji je u aprilu prošle godine potpisan sa Vladom Srpske ispunjava se u cijelosti i uvjereni smo da ćemo 2017. godine imati na mreži HE “Dabar” - naglasila je Milekićeva.

Kako je istaknuto, studija izvodljivosti pokazala je da će izgradnja HE “Dabar” biti najisplativiji projekat, ne samo zbog proizvodnje električne energije, već i zbog toga što će voda biti dodatno prerađivana i proizvođena električna energija.

“Gornji horizonti” su višenamjenski projekat gradnje energetskih kapaciteta, vještačkih akumulacija i sistema tunela, kojima bi se vode sa sjevera Hercegovine sprovodile u sliv rijeke Trebišnjice.

Energetski dio projekta predviđa izgradnju tri hidroelektrane - Nevesinje, Dabar i Bileća, izgradnju akumulacije Rilja i više manjih akumulacija. Projekat obuhvata i izgradnju kanala za navodnjavanje Nevesinjskog, Dabarskog i Fatničkog polja, kao i izgradnju sistema za snabdijevanje vodom svih naselja u okruženju, čime bi bio trajno riješen problem dovođenja pitke vode na ovom području.

Investicija vrijedna 176 miliona evra predviđa četvorogodišnju izgradnju HE “Dabar” instalirane snage od 159 megavata uz projektovanu prosječnu godišnju proizvodnju struje od 251 gigavat-časova.

Ovaj elektroenergetski objekat biće finansiran iz kreditnih sredstava u iznosu od 75 odsto i vlastitih sredstava osnivača, 25 odsto. Studijska i terenska istraživanja mogućnosti korišćenja energetskog potencijala “Gornjih horizonata”, kojima pripada i HE “Dabar”, započeta su prije skoro 40 godina.

Životna sredina

Radna verzija studije o uticaju izgradnje Hidroelektrane “Dabar” na životnu sredinu, čiji su autori timovi preduzeća “AD Projekt” iz Banjaluke i Zavoda za vodoprivredu FBiH, predstavljena je u amfiteatru preduzeća Hidroelektrane na Trebišnjici.

 - Kada je riječ o velikim hidroenergetskim projektima teško je izbjeći priču o uticajima na životnu sredinu. Ima i pozitivnih i negativnih uticaja, s tim što se ovi drugi mogu kompenzovati, a studijom su upravo predviđene i mjere kako to da se učini - kaže Božo Knežević iz Zavoda za vodoprivredu FBiH.

Studija će u sljedećim mjesecima proći kroz javne rasprave, poslije čega će Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju dati konačni sud.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana