Hong Kong ima najskuplje nekretnine

Tanjug
Hong Kong ima najskuplje nekretnine

Hong Kong - Ekskluzivne nekretnine u Hong kongu su najskuplje na svijetu, što je u skladu sa globalnim trendom stvaranja bogatstva i uspjeha pojedinih regiona.

Kako ocjenjuje globalna konsultantska kompanija za trgovinu nekretninama Savils, najeskluzivnije nekretnine u Hongkongu u prosjeku koštaju 7,200 evra po kvadratnoj stopi (0,09 kvadratnih metara) ili 77,040 evra po kvadratnom metru, navela je kompanija u najnovijem pregledu koji poredi cijene u najelitnijim kvartovima svjetskih gradova.

I drugi azijski gradovi su u vrhu liste. Tokio, Šangaj, Singapur, Mumbaj i Sidnej su u 2012. godini bili među dest najskupljih gradova kada je riječ o kupovini nekretnina.

Vrijednost nekretnina širom svijeta je u posljednjih sedam godina udvostručena, pri čemu je veliko povećanje cijena zabilježeno u Kini i Aziji zahvaljujući pojavi bogate klase i porastu cijena na malo, navedeno je u izvještaju, kako prenosi Si-En-En.

U toj grupi, Singapur i Mumbaj bilježe najveći rast cijena nekretnina od 2005. godine sa porastom za 232 i 176 odsto. Cijene su najmanje porasle u Tokiju - 8 odsto.

"Aktivnost milijardera na međunarodnom tržištu nekretnina odražava stvaranje globalnog bogatstva i ekonomski uspjeh pojedinih regiona i gradova," ukazuje izvještaj Savilsa.

To znači da je potražnja za skupim nekretninama u gradovma novih ekonomskih sila znatno prevazišla onu u razvijenim zemljama poput SAD, Japana, Australije i Evrope.

Njujork se još uvijek veoma dobro kotira među svjetskim gradovima po vrijednosti rezidencijalnih nekretnina, naročito kada je riječ o isplativosti ulaganja. Ipak on je pao na sedmo mjesto po skupoći rezidencijalnih nekretnina, sa četvrtog mjesta koje je zauzimao 2005.godine.

Prema izvještaju, od gradova "starog svijeta," samo je London zabilježio rast najskupljih nekretnina od 2005.godine, za ukupno 107 odsto.

Prema ovom pregledu, od "traženih" svjetskih prestonica, poslovni prostor je najjeftiniji u Mumbaju dok Sidnej nudi najbolju odnos vrednosti i novca.

"Sidnej ima perspektivu da postane sve važniji grad na globalnom nivou jer se pokazuje aktraktivnim za nove i kompanije u razvoju na obodu Pacifika, ali ograničenja za strance prilikom kupovine kuća predstavljaju prepreku" navodi Savils.

U proteklih par godina, nove poreske mjere usmjerene na smanjenje potrošnje na nekretnine usporavaju rast na trzištima nekretnina podjednako u Aziji i Evropi. Tokom 2012. godine tržište u Singapuru je zabilježilo sporiji rast od samo 5 odsto, tržište u Hong Kongu je stagniralo već drugu godinu za redom, dok je aktivnost na londonskom tržištu nekretnina znatno usporena u drugoj polovini godine.

Vrijednost skupih nekretnina u Parizu je znatno opala ali francuska prestonica ostaje četvriti najskuplji grad kada je riječ o luksuznim rezidencijalnim nekretninama koje se prodaju po prosječnoj cijeni od 2.900 evra po kvadratnoj stopi.

U izvještaju se daje i pregled vrednosti nekretnina u ljetovalištima - poput Kap Fera u Francuskoj ili Puketa u Tajlandu, koje zaostaju u poređenju sa cjenama u gradovima ali imaju veći potencijal za rast.

Milijarderi su usredsređeni na skupe nekretnine u urbanim centrima a ne na nekretnine za odmor u prirodi ili na moru, kaže Jolanda Barns, direktorka za globalna istraživanja u Savilsu. To je globalni trend, milijarderima u bilo kom dijelu svijeta je potrebno da budu u gradu gdje mogu da posluju, objasnila je ona.

Najviša zabilježena cijena nekretnine u posljednjih sedam godina postignuta je za kuću u londonskoj aveniji Kensington Palas Gardens koja je 2008.godine prodata za 8,500 evra po kvadratnoj stopi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana