Do početka jula barel će koštati 150 dolara

N.N.
Do početka jula barel će koštati 150 dolara

LONDON - Svjetsko tržište juče je po otvaranju berze bilo mirno, ali se cijena nafte i dalje kreće oko 140 dolara po barelu.

U Njujorku je juče cijena svijetle sirove nafte manja za 38 centi i bila je 138,19 dolara po barelu.

Analitičar "Morgan Stenlija" Ole Slorer smatra da će do početka jula barel nafte dostići 150 dolara, a razlog za najnovije poskupljenje je dalji pad američkog dolara poslije kratkog zatišja.

Naime, nakon što je Evropska centralna banka saopštila da je u skorije vrijeme moguće povećanje kamatnih stopa u evro zoni, američka valuta je nastavila pad. Barel nafte je samo u petak poskupio za oko 11 dolara.

Zbog slabog dolara, investitori kupuju veće količine nafte kao neku vrstu protivteže od obezvređivanja svog kapitala zbog mogućeg rasta inflacije.

Cijene sirove nafte i dalje će rasti, upozorio je "Goldman Sachs". Očekuje se da će barel tokom naredne dvije godine dostići 200 dolara.

Rekordni rast cijena nafte sve ozbiljnije ugrožava kako svjetsku privredu, tako i standard građana.

Ako se obistine pesimistične procjene da će jedan barel dostići 200 dolara do kraja godine, postoji opasnost od duboke krize sa nesagledivim posljedicama.

I u BiH su naftni derivati sve skuplji, a vlasti ističu da nemaju mnogo mehanizama na raspolaganju. Mnogi polažu nade u Rafineriju nafte u Brodu. Međutim, i kada bi radila punim kapacitetom, stručnjaci upozoravaju da se situacija ne bi mnogo promijenila.

Predstavnik Sektora za privredne resurse, energetiku i zaštitu okoliša pri Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boško Kenjić istakao je da ono što se eventualno može napraviti i što će sigurno biti predmet rasprave u BiH jeste kreiranje sistema subvencija socijalno ugroženih potrošača.

- Mislim da smanjenje akcize nije rješenje, odnosno da je to vrlo kratkoročno rješenje za bilo koju zemlju u regionu. Ono što bi se eventualno moglo napraviti jeste uvođenje diferencirane stope na proizvode ili osnovne životne namirnice na koje u određenom obimu utiče povećanje cijene naftnih derivata - istakao je Kenjić.

Zbog kretanja na svjetskom tržištu, cijena goriva u Srbiji je drastično povećana, što se odrazilo lančano i na cijene ostalih proizvoda i rast inflacije. Prema proračunima države, samo posljednje povećanje cijene naftnih derivata uvećaće inflaciju za oko 0,68 odsto.

Poskupljenje sirove nafte na svjetskom tržištu odrazilo se i na Crnu Goru, koja je u specifičnom položaju jer nema sopstvene prerađivačke kapacitete. Pokrenuta je i lavina poskupljenja ostalih proizvoda, naročito hrane.

U Hrvatskoj su visoke cijene nafte najviše pogodile prevoznike, poljoprivrednike i ribare, koji su najavili i masovne proteste ukoliko vlada, u roku od osam dana, ne odgovori interventnim merama. Ipak, iako plaćaju skoro najskuplji benzin u Evropi, oko 1,3 evra, Hrvati zasad ne odustaju od svojih automobila.

Vozači kamiona u Španiji započeli su juče štrajk na neodređeno vrijeme zbog povećanja cijene goriva, a u znak protesta razbijali su prednja stakla na vozilima koja su prelazila preko postavljenih linija.

Južnokorejski premijer Han Sung Su izjavio je da će njegova zemlja izdvojiti sumu od 10,2 milijarde dolara kako bi tim sredstvima pomogla najsiromašnijim građanima da lakše podnesu rekordne cijene nafte.

 (Agencije)

 

Gorivo u RS neće poskupjeti u narednih nekoliko dana

BANjA LUKA - Poskupljenja goriva u Republici Srpskoj neće biti narednih sedam do osam dana, iako je krajem prošle sedmice došlo do naglog porasta cijene barela ovog energenta na svjetskom tržištu, rekao je predsjednik Upravnog odbora vlasnika privatnih pumpi u Semberiji Vojin Mitrović.

On je dodao da je najavljeno smanjenje carina na uvoz goriva za 25 odsto u zemljama Evropske unije. Poslije toga, tvrdi Mitrović, i kod nas se može očekivati pojeftinjenje.

- Vlasnici benzinskih pumpi u RS ne dogovaraju cijene goriva da bi zadržali monopolsku poziciju. Marže za gorivo iznose svega šest odsto pri kupovini na veliko ili malo zbog čega i nema značajnije razlike u cijeni goriva na benzinskim pumpama - rekao je Mitrović.

On je dodao da se na privatnim benzinskim pumpama cijene evro-dizela kreću između 2,45 i 2,49 maraka za litar, dok benzin košta 2,20 maraka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana