Cvjeta biznis sa otpadom

Jasna Dragojević
Cvjeta biznis sa otpadom

Banjaluka - Firme u RS koje se bave otkupom sekundarnih sirovina ove godine bilježe bolje rezultate u odnosu na 2015, a najviše otkupljuju papir, karton, metale, dok je posao sa staklom neisplativ.

  U ovim preduzećima ističu da je problem što među privrednicima i građanima još nije zaživjelo razdvajanje otpada, zbog čega se posao sveo na mali broj sekundarnih sirovina. U operateru koji vrši prikupljanje sirovina "Euro beta" iz Banjaluke kažu da zbog toga treba još raditi na edukaciji građana.

- Dok se u inostranstvu otkupljuje i prerađuje ulje iz restorana, kod nas ne razvrstavamo ni osnovni otpad. Prvo bi trebalo da krenemo od industrijskih dvorišta, pa tek onda idemo na domaćinstva i posebno na edukaciju mladih. Ni nedavno postavljena ekološka ostrva za razdvajanje otpada u zaštićenom području Univerzitetski grad u Banjaluci nisu ispunila očekivanja, jer su u prvih sedam dana kontejneri punjeni komunalnim otpadom koji uopšte nije razdvojen - rekao je Momčilo Antonić iz "Euro bete" i dodao da treba još vremena i da zaživi otkup stakla, jer je neisplativ, a kao rješenje predlaže da sakupljači te sirovine budu subvencionisani.

Cijene sirovina varijaju u zavisnosti od količine, a u prosjeku za kilogram papira se može dobiti deset, najlona 30, a željeza 25 feninga. Za kilogram aluminijuma otkupljivači plaćaju oko dvije, a bakra sedam do osam KM. U preduzeću "Sekundarac" iz Gradiške, koje se bavi prikupljanjem, preradom i prodajom sekundarnih sirovina, prije svega, željeza, kažu da cijene variraju na dnevnom nivou.

- Kod željeza postoji osam klasa i od toga zavisi i cijena. Osim toga, sve zavisi i od cijena metala na berzama - kaže Sreto Karana iz "Sekundarca" i dodaje da godišnje prikupe oko 2.000 tona sirovina.

Otkupom papira, streč folije i PET ambalaže bavi se preduzeće "Grand-promet" u kojem kažu da su ove godine otkupili 5.000 tona otpada i premašili prošlogodišnju količinu.

- Najviše otkupljujemo ambalažni karton - kaže direktorica "Grand-prometa" Gordana Vrhovac i dodaje da sirovine izvoze na preradu u Hrvatsku, Austriju, Sloveniju i Srbiju.

Oglasi

Oglasi za otkup sekundarnih sirovina, od papira do starih akulumatora i računara, preplavili su internet.

Ipak, oni koji prodaju sekundarne sirovine uglavnom posjećuju dobro poznata stovarišta znajući da je tu siguran otkup.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana