Bojić: Obim spoljnotrgovinske razmjene Slovačkom ne prati potencijale

Srna
Bojić: Obim spoljnotrgovinske razmjene Slovačkom ne prati potencijale

Sarajevo - Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da BiH sa Slovačkom ima jako nizak obim spoljnotrgovinske razmjene koji iznosi oko 250 miliona KM, iako ima potencijal da on bude znatno veći.

Bojić je, pred početak poslovnog foruma "BiH-Republika Slovačka", izjavio novinarima da BiH u posljednje dvije godine ostvaruje suficit kada je riječ o spoljnotrgovinskoj razmjeni sa Slovačkom i taj trend je nastavljen i ove godine.


On je naglasio da je u BiH stigla privredna delegacija Slovačke sa kojom BiH ima izuzetno dobre prijateljske i poslovne odnose.

"Cilj ovakvih posjeta je da se razmjene iskustva, upoznaju provrednici i razgovaraju o mogućnostima plasmana na neko drugo tržište", rekao je Bojić i dodao da će slovačke privrednike upoznati o privrednim potencijalima i zakonodavnim okvirom BiH kako bi mogli investirati.

Ministar inostranih poslova Slovačke Miroslav Lajčak naglasio je da BiH i njegova zemlja imaju jako dobre političke odnose, ali da se, kada je riječ o ekonomskoj i privrednoj saradnji, ne dostiže potencijal koji postoji.

On je naglasio da mu je drago da je sa njim u posjetu BiH došla i delegacija 19 slovačkih firmi s ciljem unapređenja ekonomske saradnje, te je zahvalio Spoljnotrgovinskoj komori BiH, koja je organizovala ovaj biznis forum, koji daje priliku da se privrednici upoznaju, ostvare kontakte.

"Slovačka je danas jedna velika sila kada je riječ o proizvodnji automobila i po stanovniku proizvodimo najviše automobila u svijetu", rekao je Lajčak.

Zamjenik ambasadora Slovačke Viktor Borecki istakao je da je za male zemlje veoma važna ekonomska saradnja, dodavši da BiH i Slovačka, osim automobilske industrije, imaju mogućnost proširenja saradnje u energetskom sektoru i obnovljivim izvorima energije.

Investitor iz Slovačke, vlasnik firme "Kredo agenci" iz Banske Bistrice Danijel Dobrota rekao je da posluje na prostorima bivše Jugoslavije od 2012. godine i da ima ćerke kompanije u Srbiji i BiH.

On je istakao da se bavi obnovljivim izvorima energije, na prvom mjestu izgradnjom malih hidrocentrala.

"Trenutno pripremam nekoliko projekata i tražim građevinske kompanije koje mogu to da rade", rekao je Dobrota i dodao da traži i ljude koji imaju projekte, ali nemaju sredstava za njihovo finansiranje.

On je napomenuo i da je procedura za dobijenje dozvola u BiH brža nego u Slovačkoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana