BiH izvezli četira, a uvezla 14 milijardi KM robe

Ž. Dobrić
BiH izvezli četira, a uvezla 14 milijardi KM robe

SARAJEVO, BANjA LUKA - Ukupna trgovinska razmjena BiH u prošloj godini iznosila je 20 milijardi maraka, od čega na uvoz otpada 14 milijardi, a na izvoz svega šest milijardi maraka, što je doprinijelo povećanju deficita robne razmjene sa BiH sa inostranstvom.

Ovo je navedeno u izvještaju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Prema podacima ovog ministarstva, uvoz je u prošloj godini, u odnosu na prethodni period, porastao za 22 odsto, dok je izvoz porastao za 15 odsto.

- Jednina dobra strana loše strukture razmjene je da se većina uvoza odnosi na mašine, aparate, mehaničke uređaje, kotlove, naftu i druge minerale, što dovodi do povećanja proizvodnje - istakli su u ovom ministarstvu.

Iz Ministarstva su poručili da, u vezi sa CEFTA-om, trend rasta razmjene i dalje postoji.

- Od ukupne trgovinske razmjene BiH na zemlje CEFTA-e otpada 32 odsto, od čega se 95 odsto razmjene odnosi na Srbiju i Hrvatsku - pokazuju podaci ovog ministarstva.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci Rajko Tomaš tvrdi da takvi podaci pokazuju da se “nastavljaju stari trendovi uvozne zavisnosti funkcionisanja BiH”.

- Deficit trgovinskog bilansa prilično je zabrinjavajući i očito je da se pokriva raznim doznakama koje dobijaju građani iz inostranstva, potrošnjom stranaca, donacijama, dijelom preko stranih investicija u BiH - rekao je Tomaš.

On je istakao da je takav trend održiv, ali na štetu već poprilično lošeg života građana ove zemlje.

- Ako se detaljnije pogleda struktura trgovinskog bilansa, vidjećemo da uvozimo mnogo stvari koje objektivno ne bismo morali, jer imamo predispozicije za njihovu proizvodnju. Zbog nedostatka strategije, industrijske politike i dobre ekonomske politike, zapustili smo proizvodnju mnoge robe koja je došla u poziciju niske konkurentnosti i ne može da opstane ni na domaćem tržištu - tvrdi Tomaš.

Ako pogledamo strukturu uvoza, istakao je Tomaš, vidjećemo da uvozimo jako mnogo hrane.

- Hvalimo se da imamo kapacitete i prirodne predispozicije za proizvodnju hrane, a kada je ne bismo uvozili, ovdje bi vjerovatno zavladala glad - rekao je Tomaš.

 

Struktura uvoza počinje da se mijenja

Rajko Tomaš je potvrdio da se u posljednjih nekoliko godina struktura uvoza počinje postepeno mijenjati i sve se više uvoze mašine i oprema namijenjena proizvodnji.

- Ako posmatramo većinu domaće proizvodnje i koliko izvozimo, postavlja se pitanje kakva je struktura te opreme i mašina koje se uvoze. Da li je riječ o mašinama i uređajima koji podstiču produktivnost u sektoru usluga, recimo trgovini, bankarstvu ugostiteljstvu ili slično - rekao je Tomaš.

Dodao je da je u ovom trenutku bitan uvoz moderne tehnologije, koja će omogućiti da na produktivniji način koristimo domaće resurse, ali je nje veoma malo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana