Barel skuplji od 138 dolara

N.N.
Barel skuplji od 138 dolara

LONDON, NjUJORK, KUVAJT - Napetost i strahovanja oko prekida isporuka iz Nigerije gurnula su juče cijenu nafte na preko 138 dolara za barel, što je jedva dva dolara manje od rekorda svih vremena, javile su agencije.

Laka nafta za avgustovske isporuke poskupjela je za 1,38 dolar, na 138,1 dolar za barel.
Dolar je zabilježio nov pad u jučerašnjoj evropskoj trgovini na 1,5559 za evro, sa jučerašnjih 1,5499.
Ulagači budno prate razvoj u Nigeriji gdje je "Rojal Dač Šel" objavio da ne može da odgovori ugovorenim obavezama
izvoza nigerijske nafte zbog napada pobunjenika na petrolejske instalacije.

U Londonu, sjevernomorski Brent juče je bio skuplji za 1,23 dolar i prodavao se za 137,14 dolara za barel.
U Njujorku je cijena svijetle sirove nafte porasla za 1,2 dolara i bila je 137,94 dolara po barelu.
- Organizacija proizvođača i izvoznika nafte (OPEK) učinila je sve što može i cijene nisu pale - rekao je predsjednik OPEK-a Čakib Helil po dolasku u Brisel na sastanak sa zvaničnicima iz energetskog sektora EU.

Petrolejske kompanije i mnogi američki političari traže da se otvore novi prostori u SAD za bušenje, mada naftna industrija buši samo djelić oblasti na kojima već ima pristup.
Od preko 40 miliona hektara podmorja koje je industrija uzela pod zakup, većinom u Meksičkom zalivu, procjenjuje se da 30 miliona ne proizvodi petrolej, kažu izvori demokratske stranke i naftne industrije.
U demokratskoj stranci tvrde da bi se američka proizvodnja petroleja povećala za skoro pet miliona barela na dan kada bi se bušilo na cijelom terenu datom u zakup, mada naftaši tvrde da je ta brojka prevelika dok stručnjaci u vladi kažu da je tu produkciju nemoguće procijeniti.

Nedavni prijedlozi da se otvore priobalne oblasti u blizini Floride i Kalifornije, kao i nacionalni prirodni rezervat Aljaske, mogli bi da dovedu do produkcije dodatna dva miliona barela nafte dnevno.
SAD trenutno proizvode osam miliona barela petroleja na dan a troše oko 21 milion.
- Kuvajt će od početka iduće godine povećati dnevnu kvotu proizvodnje nafte za 300.000 barela nafte - rekao je juče kuvajtski ministar za naftu Muhamed al Olejm.
Ministar je potvrdio da je Kuvajt u mogućnosti da pojača dnevnu kvotu proizvodnje, ali još je pod znakom pitanja da li je tržištu potrebno to uvećanje.

Prema riječima kuvajtskog ministra za naftu, do visokih cijena nafte dovele su spekulacije, zastoji u radu rafinerija i pad američkog dolara, a ne nedostatak ponude na tržištu.
Kuvajt je u maju proizvodio 2,8 miliona barela nafte dnevno.
Kada je riječ o regionu, gorivo na pumpama u Srbiji od juče je skuplje u prosjeku za 2,8 odsto, odnosno 2,81 dinar (oko 10 feninga) po litru.
Benzin je u prosjeku skuplji za 2,65 dinara po litru, a dizel goriva za 3,1 dinara.
Na "Ininim" benzinskim pumpama u Hrvatskoj od ponoći je trebalo da poskupi motorni benzini za po 15 lipa po litri, dok cijene dizel goriva ostaju nepromijenjene.


U Republici Srpskoj nema poskupljenja
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja vlasnika benzinskih pumpi u Semberiji Vojin Mitrović istakao je da u Republici Srpskoj, za razliku od Srbije i Hrvatske neće doći do novog poskupljenja goriva.
- Zbog pada cijena naftnih derivata na svjetskom tržištu, sigurno neće doći do poskupljenja goriva u ovoj sedmici - rekao je Mitrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana