Agonija na Volstritu se nastavlja

Glas Srpske
Agonija na Volstritu se nastavlja

LONDON, NjUJORK, TOKIO - Cijene dionica na berzama širom svijeta juče su nastavile snažno da padaju, zbog sve raširenijeg straha od opšte recesije.

U agoniji na njujorškom Volstritu izbrisano je oko 1.100 milijardi dolara vrijednosti dionica. Posljedica je to u srijedu objavljenih podataka o padu potrošnje i industrijske proizvodnje u SAD, koji pokazuju da je američka privreda u ili na ivici recesije.

Donj Jones indeks vodećih industrijskih kompanija u SAD i Standard purs indikator opali su čak 7,87 i 9,03 odsto, što je bio najveći dnevni procentni pad od oktobra 1987. godine. Nasdalj indeks američkih visokotehnoloških kompanija smanjen je takođe visokih 8,47 odsto, što ukazuje da se agonija na američkom tržištu akcija, nakon kratkotrajnog oporavka početkom ove sedmice nastavlja. Akcije poznate kompanije građevinskih mašina "Kartepilar" smanjene su 11,4 odsto, a naftne kompanije "Ševron" 12,5 procenata. Akcije najvećeg američkog i svjetskog maloprodajnog lanca prodavnica "Volmart" su "srozane" na 8,1 odsto.

Vodeći evropski indeksi akcija juče su na berzama u Londonu, Frankfurtu, Parizu i drugim finansijskim centrima, opali više od 5,5 odsto. Panevropski FTSEurofirst 300 potonuo je više od četiri odsto.

Glavni japanski indeks akcija Nikkei opao je više od hiljadu poena, ili 11,41 odsto. Bio je to drugi najveći dnevni procentni pad tog pokazatelja od 20. oktobra 1987. godine, kada je bio u padu za bezmalo 15 procenata.

Ništa bolja nije situacija na berzama u Australiji i Novom Zelandu, gdje su cijene dionica pale oko četiri odsto. Indijska je berza zabilježila pad veći od pet odsto, a osjetno su pale i cijene dionica na berzama u Kini, Singapuru...

Anketa "Meril Linča" pokazala je da 84 posto ispitanih fond-menayera vjeruje da svijet ide prema recesiji.

Anketa koju su među Amerikancima proveli "Los Anđeles Tajms" i Bluomberg pokazala je da tri četvrtine ispitanika misli da je manjak zakonske regulative kriv za finansijsku krizu u SAD, a nikada  više Amerikanaca nije smatralo da je ekonomija u lošem stanju.

Banke

Dvije najveće švajcarske banke UBS i "Kredit svis" posljednje su u nizu onih koje tra`e pomoć od svojih vlada i investitora suočene s krizom.

UBS dobiće šest milijardi švajcarskih franaka kapitalne injekcije od vlade, a 60 milijardi dolara nelikvidnih obveznica i ostale loše imovine izdvojiće u poseban fond, u skladu s dogovorom sa švajcarskom centralnom bankom. "Kredit Svis" planira od ulagača prikupiti potrebnih 10 milijardi franaka.

Berze u BiH

Na Banjolučkoj berzi vrijednost BIRS indeksa juče se smanjila za 1,12 odsto, a vrijednost FIRS indeksa za 2,41 odsto.

Tokom jučerašnjeg trgovanja na Sarajevskoj berzi vrijednost BIFX-a pala je za 0,09 odsto, a vrijednost indeksa slobodnog tržišta SASX-10 porasla je 4,64 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana