Жене чешће смртно страдају у саобраћају, јер је безбједност возила прилагођена мушкарцима

ГС
Жене чешће смртно страдају у саобраћају, јер је безбједност возила прилагођена мушкарцима

Посљедице саобраћајне несреће су далеко смртоносније за жене него за мушкарце. Дио проблема лежи у томе што се у безбједносним тестовима које спроводе произвођачи аутомобила ретко користе лутке израђене по узору на просјечно женско тијело. Нова лутка за тестирање судара може помоћи у спасавању живота.

Према Иницијативи „Верити нау“ , са сједиштем Сједињеним Државама, која промовише родну равноправност у погледу безбједносних мјера у возилима, подаци говоре да је 73 одсто већа вјероватноћа да жене буду повријеђене – а 17 одсто да ће смртно страдати – у саобраћајној несрећи.

Почетком године, истраживање спроведено на 70.000 пострадалих који су били заробљени у аутомобилу после саобраћајног удеса, показало је да су се жене чешће налазиле у овој ситуацији него мушкарци.

Лутке које произвођачи аутомобила користе у безбједносним тестовима прописаним законском регулативом су само „мушке“ лутке.

Швеђанка Астрид Линдер, инжењер и директор истраживања безбједности саобраћаја у Шведском националном институту за истраживање саобраћаја и транспорта, одлучна је да то поправи.

Радећи са тимом инжењера, Линдер је направила „женску“ лутку и користи је за тестирање  лакших судара који су последица слабијег удара у задњи дио возила.

„Жене имају више повреда кичме и кукова, што је сасвим логично јер жене имају шире кукове, шире карлице и седе ближе волану како би га држале и дохватиле педале“, објашњава инжењерка.

 Модели се пројектују у рачунару и тестирају користећи софтвер за виртуелну симулацију судара и, уколико се покаже као добар, прави се физички модел који се користи у тестовима.

У Европској унији, наводи Линдерова, регулаторни оквири захтевају да у процени безбедности треба користити модел просечног мушкарца. У Сједињеним Државама, женска лутка Хибрид-III 5F је одобрена за тестирање, али одражава само пет перцентила америчких жена. Лакши је од просечне 12-годишње девојчице и не користи се за тестове судара на седишту возача већ само на седиштима сувозача. Произвођачи аутомобила пак тврде да раде у складу са задатим стандардима.

„Прототип нове лутке треба да покаже да имамо потребне податке да направимо и ‘просечну жену’, на исти начин као што смо већ дуго правили моделе ‘просјечног мушкарца’. Надамо се да ће пројекат бити широко прихваћен и да ћемо у блиској будућности имати ситуацију да ће безбједност возила бити подједнако процењена за оба дјела становништва. Али мора се почети са уредбом. Када премостимо тај јаз, тада ћемо добити замах да се крене напред“, наглашава Астрид Линдер у интервјуу за Си-Ен-Ен.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана