У четвртак славимо Свету Петку: Строго се поштују два обичаја, а ово се никако не смије радити тог дана

GS
У четвртак славимо Свету Петку: Строго се поштују два обичаја, а ово се никако не смије радити тог дана

Српска православна црква и вјерници, 8. августа слави пренос моштију преподобне Параскевае из Бугарске у Србију. Овог дана се слави још једна мученица истог имена - Света мученица Параскева Римска.

Света Петка је велики женски празник који се побожно празнује. Наши стари су вјеровали да овај дан ваља одвојити једино за истинску молитву и све што будете радили на овај велики дан "везујте за небо".

Жене би требало да се посвете молитви и чињену добрих дјела, ради здравља и среће своје породице и дјеце.

Тако се на Свету Петку не раде тешки физички послови, већ се мисли и душа своде само на молитву.

Они који имају здравствене проблеме, требало би да се умију освештаном водом из цркве или на извор Свете Петке који се налази у околини Београда.

Ко је била Света Петка?

Света Петка празнује се 27. октобра, а пренос њених моштију из Бугарске у Србију обиљежава се 8. августа.

Ова два датума су веома важна у црквеном календару. Обичај је да вјерници код куће упале тамјан, окаде сваку собу и дан проведу у молитви.

Потицала је из имућне и побожне породице. Имала је брата, који се звао Јевтимије, и који се замонашио веома млад, да би касније постао епископ Мадитски. Још као девојчица, док је са мајком одлазила у цркву, она је била веома побожна. Након смрти својих родитеља, жељна подвижничког живота, она напусти родитељски дом и оде у Цариград, где се замонаши у цркви Свете Софије, а затим се запути у Јорданску пустињу.

Поред храмова Свете Петке често се налазе извори љековите воде коју људи узимају вјерујући да ће им залијечити ране и заштитити их од болести.

Параскева је рођена у Епивату, код града Каликратије у Малој Азији, при крају десетог или почетком 11. вијека. По предању, Света Петка је многе године провела у пустињи, у посту и молитви и усамљеничком животу. Предање каже да јој се у сну јавио анђео и упутио у отаџбину да шири вјеру Христову. Зато се Света Петка на иконама представља у монашкој одећи, са крстом у руци.

На њеном гробу догађала су се чуда. Бугарски цар Јован Асен 1238. по једнима је отео, по другима једноставно пренио мошти свете Параскеве у свој престони град Трново. Кад су Турци освојили Бугарску, мошти су пренијете, по заповести султана Бајазита, у молдавски град Јаши.

Кнегиња Милица успела је 1396. да измоли светитељкине мошти и сахрани их у цркви Ружици, на Калемегдану. Султан Сулејман Други пренео је мошти свете Параскеве 1521. у Цариград. Коначно, 1641. цариградски патријарх Партеније поклонио је мошти молдавском кнезу Василију Лупулу који их је пренео у Јаши и положио у цркву Света три јерарха, где су и данас.

Шта значи ако сањате Свету Петку?

Према народном веровању, Света Петка се вјерницима често јавља у сну из два разлога: како би пружила утјеху и донијела добре вијести или као вид упозорења да правимо грешке.

У сваком случају, ако вам ова светитељка дође у сан то може само изаћи на добро, преноси СтилКурир.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана