"Што се мора, није тешко": Бесмислени изрази који се свакодневно употребљавају

GS
Foto: iStock

Постоји мноштво поштапалица, узречица и пословица које се употребљавају у свакодневном говору и писму, али када мало застанете и боље их послушате или прочитате, питате се што уопште значе и зашто се користе у одређеном контексту?

На ту тему покренула се и расправа на хрватском Редиту.Аутор ју је отворио питањем: "Зашто се каже 'три, четири, сад' за почетак утрке, натјецања, окладе... Покушавам пронаћи смисао тога, али не налазим. Нити је 3 први број нити је 4 задњи. Зашто не почиње од 0 или 1? Или, ако већ почиње од 3 и има 3 ступња одбројавања, зашто не иде 3, 2, 1? Не кужим."

Брзо је стигао први коментар у којем је корисник покушао објаснити. '''Један, два, један два' користи се за испробавање озвучења. Па је онда 'три, четири, сад' да не буде забуне." Јавио се још један и написао да се пет и шест не могу користити јер се користе за узречицу попут: "А он ни пет ни шест, него ону најружнију."

Друга изрека која збуњује људе јест "спава као беба", али многи су објаснили да се то користи јер бебе спавају безбрижно, уз буку, гласове других... Ипак, има и оних којима је та успоредба сулуда јер, како кажу, њихова дјеца су се увијек будила, плакала, трзала се на сваки звук. Морбидно им је, пишу људи, и када неко каже "спава као заклан". "Кад год сам то користио за наше дијете, супруга би полудјела."

Једна од реченица коју можемо чути готово свакодневно јест: "Што се мора, није тешко", али како каже један корисник, то је потпуно бесмислено јер баш оно што се мора углавном и јест најтеже радити. "Поанта је да ту нема избора већ то мора бити направљено", објаснио му је неко, преноси Вечерњи.хр.

Многи су се осврнули и на неке узречице за које се питају јесу ли граматички исправне. "Маслиново уље. Маслина је женског рода, зар не би онда требало бити маслинино уље?" "Најомиљенији није граматички исправно. Може бити само омиљен, то је већ највећи ступањ."

"Може ли ми нетко објаснити што значи 'чича мича, готова је прича' на крају сваке басне, бајке и одакле потјече? Јер ми 3 лектора, 2 професора повијести и један професор хрватског нису знали објаснити", питао је неко, а други су му кратко објаснили и ову наводну бесмислицу: "То се користи само зато што се римује."

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана